Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bayern-Ost, Trip 2017

17. 9. 2017

Volba výjezdu v roce 2017 byla snadná. Podívat se kousíček za hranice, kde na naši Šumavu navazuje stejně kouzelná krajina, ve které převažuje ohromně navštěvovaný "Bavorský národní park", kde dominuje 44 metrů vysoká rozhledna postavená pro doslova od sportovně zdatných po seniory ve vysokém věku. Tolik na začátek.

A nyní k jednotlivým střípkům cesty:

1. Nepřálo nám počasí, dost pršelo, ovšem vše nahrazovaly večery s nádherným západem slunce a jasným výhledem do opravdu velkých dálek. Musím poznamenat, že tento krásný kraj těžce poznamenala vichřice (cca před týdnem), která zdemolovala množství lesního porostu. Jak je v DL zvykem, ihned nastoupily dobře organizované skupiny lesních dělníků, na jejichž práci byla radost pohledět.

2. Bydleli jsme u města Waldkirchen (10.000 obyvatel), které se nachází v okrese Freyung-Grafenau v Dolním Bavorsku. O vesnicích se nedá v této lokalitě mluvit. Od doby mé poslední návštěvy (1991), byla stará stavení buď zrekonstruována, nebo postaveny krásné rodinné domy a vilky. Dříve byla obec postavena na kopečku mezi loukami. Letos jsme sice přijížděli po stejné silnici, ale "kopeček" byl obestavěn množstvím kouzelných domečků. Pochopitelně vznikla rozsáhlá infrastruktura. Namátkou uvádím supermoderní Aqua-Park Karoli s krytými i otevřenými koupališti, Dům módy Garhammer (je členem TOP-SIX Europe), kam jezdí nakupovat celé Německo. V zemi (celé DL) je jednoznačně nejlepší. Byl modernizován v roce 2012 propojením tří domů na náměstí s propojením přechody ve výši II.poschodí. V nejvyšším poschodí je luxusní "Michelinská restaurace".

Naše QTH se jmenuje Stocking, near 4 km fm Waldkirchen. Penzión Seibold, hezká vilka, jejíž hlavním posláním je rehabilitace. Apartmán s vybavenou kuchyňkou, koupelnou a pokojem, nám byl mimo sezónu účtován ve výši na osobu - 30 € za den ! Je to neuvěřitelně nízká suma vzhledem k celkovému vybavení. Protože majitelka dojíždí, nevyužili jsme možnost snídaně (á 12 €/den), aby mohla dospat. Venkovní přírodní bazén, altánek z bambusu a lehátka k odpočinku - vše postiženo vichřicí, se nedal použít i pro nepříznivé počasí.

3. Nákupní možnosti: ze tří měst jednoznačně nejlepší ve Waldkirchenu. Za zmínku stojí velký obchodní dům (zejména potraviny a nápoje všeho druhu) REWE. Stojí na pokraji města a stojí za návštěvu a nákup. Potraviny jednoznačně levnější než u nás. Sortiment obrovský. Fascinoval mě dlouhý 2,5 m vysoký regál s olivovými oleji všech možných značek, vedle obrovské množství zejména italských těstovin všeho druhu. Nabídka známých značek "Portského" a sherry. Znalci si to vychutnají. Zavedete-li tam XYL či YL, odejděte k občerstvení a dejte si maličké, nádherně hořké presso-only 1,30 € ! A pak další.... Ostatní obchody s obdobným, ale menším sortimentem jsou na téže ulici (třeba Lidl,Edeka,či Aldi).

4. Gastronomie: navštívili jsme několik dobrých hospůdek. Zmíním jednu, kvůli přístupu vrchního. Pizeria Venezia (v proluce u náměstí). Hezky zařízená. Objednal jsem si biftek se zapečeným sýrem Gorgonzola, špenátem a pomfrity. Cena 13.90 €. V provedení "médium" nastaly obtíže s nežvýkatelným okrajem, jinak ufb. Před účtováním byl upozorněn vrchní na nedostatek kuchaře. Ihned zašel změnit účtenku. Má porce mě stála o 5 € méně ! Jinak "babišovské" stvrzenky jsou i zde předávány všude (i v maličkých trafikách).

5. Výlety: vracím se k rozhledně (uvedené na začátku). Neznám onu podobnou naši u Lipna. Zdejší se nachází ve výši cca 1100 m u Neuschönau (nr Grafenau). Vstupné je 8 € pro dospělé. Dle fotografie vidíte, že mírným stoupáním tam vyleze každý ! Za dobrého počasí je vidět naše Šumava, a také prý Alpy. Okolo množství parkovišť.

088bb1eea49d02b25037b6f6a0ef4281.jpg

worlds-longest-tree-top-walk-bavarian-forest-national-park-baumwipfelpfad-11.jpg

6. Závěrem: Počasí a následky vichřice omezily naše představy. Krátká zmínka o centrech okresu - Freyung se obrovsky rozrostl, obydlenou plochou jednoznačně největší. Také s azylovým domem pro migranty z Afriky.  Grafenau - mám naopak dojem, že je tam výstavba nejmenší. Mile jsem byl překvapen na náměstí českou vlajkou mezi vlajkami Bavorska a Německa. Waldkirchen, partnerské město mých milovaných Prachatic, když už někam poblíž hranic, tak jednoznačně tam ! I v DL je před volbami. Rozdíl ? Pod fotografiemi politiků nejsou přiblblá hesla jako u nás. V této zemi (nejbohatší spolková země v DL) dlouhodobě a dobře vládne CSU. Každý vidí na vlastní oči výsledky zejména jejich komunální politiky. Znovu opakuji svůj největší dojem z Dok-u U11 (Passau) : zmizely vesnice ! Místo nich seskupení opravdu vkusných rodinných domků a vilek. Auta ? Zejména Mercedesy, BMW a Audi. Pohonné hmoty jsou dražší než u nás a v Rakousku. V OE jsou potraviny jednoznačně dražší než v DL. Všude pověstná čistota, méně psíků než u nás, ale pořád dost, ale díky páníčkům čistota po jejich venčení.

V jednom jsme před nimi. Češky jsou jasně hezčí než Němky !

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 411011
Měsíc: 11168
Den: 368