Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čekáme na QSL ?

23. 8. 2011

Čekáme na QSL ?

Možná, že se nedočkáme. I z QSL-manažerů se stali chladně uvažující podnikatelé, kteří si v této době dobře předem prokalkulují na kolik dolarů, eur či jiné měny je příjdou zásilky z úspěšných expedicí na x-QSL bureau po celém světě (a že jich je).Opravdu nejde o malé peníze. Přesvěčivě to dokumentuje Števo, OM3JW ve svém článku O kveslování (se souhlasem autora je na tomto webu).

V současné době má každý, kdo čeká na touženou QSL, kterou obvykle potřebuje pro nějaký diplom, několik možností:

  • čekat na QSL přes QSL službu (pokud je přispívajícím členem),
  • poslat QSL direkt manažérovi expedice,
  • poslat QSL přímo na HC (home call),
  • nebo nadstandard - zajet koncem června do Friedrichshaffenu, kde obvykle dojde k výměně QSL s člověkem, který tam vyřizuje QSL agendu vzácné expedice.

Potvrzení eQSL a LoTW dále nerozebírám, domnívám se totiž, že není nad klasický, tedy papírový QSL. Tím nesnižuji úžasnou myšlenku ARRL, která umožnila velice rychlý LoTW systém. Druhý - eQSL pořád ještě není uznáván převážnou většinou vydavatelů známých diplomů.

Možná, že bych při psaní následujících řádků měl předem "zaklepat na dřevo", ale pragmaticky vzato je nejefektivnější volbou zásilka direkt či na HC. Protože si vedu statistiku, mohu konstatovat, že se úspěšnost blíží skoro ke 100 % ! Dokonce i proklínaný EA7FTR byl ke mně laskavý a poslal vše o co jsem žádal. V době kdy lze zejména dolar koupit za přijatelnou cenu (a bude ještě lépe) není problém zásobit se při výhodném kurzu dostatečným počtem zelených papírků. Sám se v posledních 2 létech divím, že je dostávám úplně novoučké (nejspíše přímo z tiskárny-série i čísla jdou pěkně za sebou). Příjemci asi budou spokojeni, protože opravdu poctivě odpovídají-hi.

Dívám-li se na QSL obdržené direkty v tomto roce, nejdéle trvala odpověď VE3XN, od kterého jsem dostal VP8ORK za 130 dní (ale dostal - na VE3XN je spoleh). PJ4/W9NJY via WD9DZV došel za neuvěřitelných 17 dní ! Stabilně vynikající je Nigel, G3TXF (ZD7XF), ten odpověděl ve své normě - za 3 týdny. Běžný čas na odpověď je cca 1,5 měsíce od poslání. U 5F6SIA jsem zkoušel poslat manažérovi G5XW pouze 1 $ a kupodivu QSL došla za 84 dnů.

Z výše uvedeného lze dovodit, že chceme-li jistotu, nemá význam čekat na zdlouhavou cestu via bureau. Posílání přímo je onou správnou cestou ! A domnívám se, že tomu tak bude čím dál, tím více. A ještě jednu poznámečku nakonec: mým problémem jsou slečny za přepážkami pošty Praha 98(odkud většinu zásilek posílám). Ony neznají zeměpis ! Je dobré je občas poučit, že Gibraltar leží v Evropě a Finland není v Ásii (příklad). Je jim opravdu jedno, kam zásilku přesměrují, což má vliv při opouštění OK, kdy se provádí kontrola porta a zásilka je pozdržena. Pozor na ně! V zájmu klidu je dobré je jemně upozornit, kde ona země určení leží, některé z nich i slušně poděkují.

Přeji všem čtenářům hodně zdaru při odesílání zejména vzácných direktů.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 7
Celkem: 411010
Měsíc: 11167
Den: 367