Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diplomy v ham shacku

25. 3. 2012

 

Diplomy v ham shacku  

Vždy se rád podívám na QSL nebo fotografii ham shacku, kde jeho uživatel vystavuje sbírku diplomů a trofejí, které nastrádal během svého radioamatérského života. Lze říci, že zájemci o lov diplomů se dělí do tří kategorií:

 

  •  

    diplomy jsou pečlivě zarámovány a udržovány (OK2QA),

  •  

    diplomy jsou pouze přibité či připnuté na (zpravidla) dřevěné obložení (DL3YA)

  •  

    diplomy jsou zastrčeny v šuplících či na jiných neviditelných místech a majitel se na ně občas s potěšením podívá třeba s láskyplnými slovy: tys mi dal pořádnou práci pacholku. 

 

Osobně se částečně řadím do skupiny třetí, s tím že jsem si na zeď dal trofeje DIG a DSW jednoduše proto, že se mi líbí.

 

st-c4-9bna3.jpg

Samotný vzhled diplomu je otázkou subjektivního pocitu jednotlivců, to co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému.Vzpomínám na celkem lehký, ale vkusný diplom WASM I. V podobě šátečku s motivy švédských krajů, nebo německého SOP v podobě vlaječky (dtto český SOS Dětská vesnička).

Za jeden z nejnepěknějších diplomů (bohužel) ve své sbírce, považuji diplom W-DIG-OK. Chápu, že diplom vznikl z nadšení počátkem roku 1990, ale byl „uspěchán“, svěřit práci dobrému grafikovi by se určitě vyplatilo. Bohužel to platí i o mnoha diplomech jednotlivých národních sekcí DIG, snad jen OE a PA jsou výjimkou.

Zde si připomenu návštěvu Karla (ex OK1VE)VE3NBW s xyl Evou (ex OK1OZ) silent key VE3NBY v Třeboni. Asi byl náš vkus stejný, když jsme se bavili o DIG diplomech, jak o těch hezkých (IAPA), tak o těch méně povedených, cituji Karla: všimni si ACTIO 40 – celkem nic moc, ale teprve se všemi 12 doplňkovými známkami vyroste do krásy jako mladá holka. Karlovi se moc nelíbil DIG 77, který se mu zdál „takový echt německý“... je tam moc zelené jako na schwarzwaldských kukačkách (hi-OK1AMU). Právě on mne upozornil na vcelkem neznámý vkusný diplom Dolomite flowers award s kytičkou alpských protěží.

Za odstrašující považuji kus papíru, který mi došel poštou z Budapešti (o nic jsem nežádal)- potentát V.I.Lenin nadává kapitalistům z nějakého tanku (či co), za zbytečně vyhozené peníze takto potvrzovala QSO mimořádná stanice HG100UA. Ale i Maďarům se tenkrát povedly dobré věci: „Žolíkový diplom“, kde maďarské stanice posílaly QSL v podobě hrací karty. Kompletní sada 52 QSL tvořila diplom I.třídy a 104 QSL byla extra class. Stejně tak „Maďarské hrady“ inspirované předchozími žolíky. Hrad v dané oblasti měl své číslo, které mohly používat pouze stanice, které tam měly své QTH.

Konzervativní (ale pěkné) jsou americké diplomy typu UNARA (za QSO s členskými státy OSN). Za „majstrštyk“ amíků považuji nádherný diplom USACA, jehož držitelem je i jediný Čech, Antonín Bláha OK1APV, který jej ukončil v r.2010 posledním 3095 QSO a tím i posledním „okresem“ - county USA.

 

 

ok1apv-starostka.jpg

 

Jsou diplomy, o kterých si zprvu myslíme, že jsou nedosažitelné, ale poté s buldočí zatvrzelostí jdeme za svým cílem ...... až ? Nadejde ten okamžik posledního potřebného QSO a pak (zpravidla) ona poslední QSL dojde docela brzy.

Zprvu dobře myšleno od K6BX(již zesnulý Cliff Evans,také válečný pilot a muž mnoha profesí): došel jako první na světě k tomu, založit klub lovců diplomů. Založil Certificate Hunters Club, který se počal mohutně rozvíjet, nejen v USA, ale po celém světě vznikaly odbočky (Chapter) klubu. Bohužel K6BX, ostatně jako pravý Američan, myslel v prvé řadě na byznys. Jako houby po dešti vznikaly odbočky radioamatérů lékařů, pilotů, železničářů, atd. Bylo toho mnoho a Cliff nestíhal. Je ironií osudu, že umřel nepochopen ve svém (zprvu) záslužném nápadu. Umíráček CHC začal tiše zvonit jeho hádkou z Chapter z DL, která způsobila vlastně vznik klubu DIG (více v článku Historie DIG).

Chytré hlavy se sešly ve vodním klubu na severu Německa, kde byl založen Diplom Sammler Waterkant. Jeho atraktivní program tkví v tom, že první diplomy jsou sice papírové (tvoří základ pro další systematickou práci), ty další již mají tvar pádla, mahagonové plakety s námořnickými uzly, či majákem, keramický maják, či racka u přístavního kůlu za QSO s přístavy. Na klubu oceňuji i to, že myslí jedním z řady diplomů i na charitu, kde z výnosů dotuje Dětskou kliniku v Rostocku.

Samozřejmě, že při lovu diplomů lze i „naletět“. Stalo se mi to při práci na diplomu s pěkným názvem Sherlock Holmes Award. Představoval jsem si Sherlocka s dr. Wattsonem na pergamenovém diplomu (za QSO s radioamatéry-policejními detektivy, členy SHA). Zklamání bylo velké, obyčejný kus papíru s jednobarevným tiskem, že jsem držitelem SHA. To bylo před 35 roky-hi. Teď bychom neměli „naletět“ doba googlování má své výhody.

Pravděpodobně asi nejtěžším diplomem současnosti je IOTA (myšleno na vrcholové úrovni), počet ostrovů a ostrůvků je tak mohutný, že je pořad na čem pracovat. Je problematické stanovit pravidla diplomů. Každý z nás má rozdílné nároky a představy, jak by takový diplom měl vypadat. Někdo neuznává práci na členských diplomech třeba typu W-DIG-M, či řady Holzhammer. Jiný má výhrady k tzv. „žolíkovým“ QSO a podobně. Ale myslím si, že nikdo neprotestoval proti diplomu DXCC. Když docílíš plný počet zemí tak dělej na 5-Band DXCC (klasická pásma), když máš i ten – pracuj na 9-Band DXCC. Samozřejmě jiné to je s pravidly diplomu, kdy se kolikrát divíme jaká nová země nám to vnikla, viz pořád neustávající diskuze o Scarborough Reef.

Končím opakováním slov Števa Horeckého, OM3JW: DXCC je diplomom ARRL a len ona má právo na záverečné stanovisko.

Tedy slovy českého, pořád nedoceněného velikána Járy da Cimrmana: můžeme si o tom myslet co chceme, protestovat, nadávat,prskat, vyhrožovat, ale v podstatě je to vše, co s tím můžeme dělat.

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 401728
Měsíc: 10385
Den: 374