Jdi na obsah Jdi na menu
 


DX-mani

4. 2. 2017

Prohlížíme si QSL z DX-expedic a vidíme, že tam z 99% je fotografie týmu. Tým tvoří (zejména z USA) vesměs staří, dobře vypadající pánové, kteří si plní své sny - třeba být členem významné expedice, nejlépe ze vzácné země.

Není na tomto světě mnoho šťastlivců jako Martti, OH2BH, který si uměl vybrat. Jednak hobby, kterému se bude (a to velice úspěšně) po celý život věnovat a XYL Leena, OH2BE, která mu to bude tolerovat, nota bene, když s ním sdílí hobby společné.

oh2bh_50_1_4_.jpg

Domnívám se, že Martti měl v životě kliku. Moc takových DX-manů zase není. Za zmínku stojí Joe Blackwell, AA4NN se svou Margaret, která expedici NH8S v roce 2012 dokonce dělala kuchařku !

images.jpg

Kdo hledá na týmových fotografiích mládence po 30 roků - neuspěje. Byla zde sice německá expedice na Willis Island (2008), ale ti si dali při tvoření týmu přímo podmínku: chceme 2 šikovné juniory (podařilo se - W4WJF a ZS6DXB). Zřejmě se jednalo o hochy nezadané.

My muži si neseme své genetické břímě v tzv. syndromu Titanik (ochraňuj ženu, hlavně jí se nesmí nic stát, raději trp a zahyň sám). Deset tisíc let je již tato mužská vlastnost pro „přežití tlupy“ zbytečná, přesto dál a s naprostou samozřejmostí klesáme na dna oceánů a odcházíme s igelitovou taškou na ubytovny z vil, které jsme vlastnoručně postavili.

Na rozdíl od mužů, ve kterých přežily i geny proutníků a rozsévačů, přežily v ženách geny věrných partnerek toužících po hluboce zavázaném vztahu s jedním ochráncem.

Výše uvedené řádky nejsou pravidlem, zejména v novém, XXI.století. Ženy máme emancipovanější, těch které vydělávají více než manžel přibývá každým dnem. Představme si mladého DX-mana, který má šanci být v týmu na Bouvet Island, a to po dobu více než jednoho měsíce ! Brrrrr, nechtěl bych být v jeho kůži. Pokud jde o rovnoprávné úspěšné manželství, je slušností se s XYL domluvit. Co odpoví většina z nich, nemusím vypisovat, každý si dosadí sám. Připouštím, že jsou výjimky, mladá, milující manželka, která to vezme se třemi malými prcky sportovně. Kolik jich je ? Typuji ne více než 1%, ale i to bude zřejmě špatný odhad. Nastávající XYL DX-mana (ale i průměrného radioamatéra) buď věděla předem, komu řekne své ANO, nebo (a to je špatné) zjistila až pozdě, koho si to vzala za životního druha. Ti vzorní postaví dům, zasadí strom a zplodí syna (to minimálně), ještě vzornější (bez mindráků) nakoupí, někdy uvaří, s pomocí pračky vyperou, tu a tam i uklidí (a věří, že nejsou "pod bačkorou"). Tyto bonusy XYL ztratí po dobu minimálně 1 měsíce (Bouvet). A to jsem vynechal okamžiky, kdy jsou mimořádně dobré CONDX (obyčejně v nočních a brzkých ranních hodinách) - XYL opět ostrouhá... Ty předem nezasvěcené zjišťují, že P5DX má pro jejího životního druha větší cenu než ona.

Jak tedy vybrat expediční tým?

  • musí jít o doživotně fb finančně zajištěného člověka-výborného DX-mana,
  • ve výtečné zdravotní kondici (nezná pojem "mořská nemoc"),
  • nejlépe ve věku nad 50 (minimum) let,
  • jde-li o "starého mládence či vdovce bez závazků, tím lépe.

​Jak vidíme podmínky splňují zejména old boys z USA. V jiných, expedičně známých zemích, to nemůže být moc rozdílné.

A nesmíme zapomenout na benefit: jde o XYL, které se nemohou dočkat "až ten její" z baráku vypadne. Bude paní svého času, nebude obtěžována informacemi typu " miláčku, v noci jsem udělal Crozet Island", zajde si do módního butiku s přítelkyní, aby se "pokochaly", každý týden zorganizuje "dámskou jízdu", která se protáhne do ranních hodin (no a co ?).

A na závěr si ponechávám vzácný klenot. Má-li DX-man to štěstí, že jeho životní družka má stejné hobby, sdílí společně radosti a strasti, které jim život přináší, má vyhráno. Jeho XYL mu onen Bouvet přeje, jednak ví, že podobná příležitost se hned tak brzy nenaskytne, také ví, že ON by jednal u ní adekvátně a uvědomuje si s jakým potenciálem dojmů se vrátí a bude jí o tom vyprávět, vyprávět..... a nejen vyprávět.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366