Jdi na obsah Jdi na menu
 


G5RV-Mr. R.Louis Varney

25. 2. 2013

g5rvlouisvarney.jpg

 

Členem RSGB byl neuvěřitelných 74 let ! R.Louis Varney se narodil 9.6.1911 v západním Sussexu. Jeho štěstím bylo, že měl v rodině radioamatéra. K hobby jej přivedl jeho strýc G2SA. Mladý Louis byl aktivní nejprve jako posluchač 2ARV, konncesi získal v roce 1929 a hned se pustil do DX-ů. 

2arv_pthumb.jpg

 

g5rvpic_1930.jpg

  

V jeho archivu je na čestném místě QSL s G6YL, Barbarou Dunn, ale není jasný jejich vztah.

 

g6yl-1-_pthumb.jpg

g6ylpic_pthumb.jpg

 

Louis byl nejen DX-man, ale i velký cestovatel, jako jeden z prvních v té době vysílal z mnoha zemí, zejména z Jižní Ameriky a Oceánie. Lze říci, že ony QSL (vesměs sufix RV) jsou opravdou raritou a pravděpodobně již nežije tolik radioamatérů, kteří by se právě onimi zahraničními QSL mohli chlubit. Josef OK1RV mi říkal, že vlastní QSL, ale s G5RV.

 

ct1rv_pthumb.jpg 

Výčet několika zemí, ze kterých byl QRV -  namátkou pohledem do jeho archivu :CX,EP,FS,HC,HK,HP,OA,PJ2,PJ5,PY,P29,VE,XE,YS,ZP,6Y,8P,9Y. Zejména v Iránu musel působit dlouho, protože z jeho aktivit tam je zachováno několik různých QSL.

Legendární anténu popsal poprvé v RSGB Journal v r.1966.

 

g5rv_diagr_pthumb.jpg 

Píše, že ho zaujal růst drátových antén s koaxem. Jeho napadlo, kombinovat a vyvážit anténu původně žebříčkem. Já jsem tuto anténu používal od r.1977 v Třeboni a po přestěhování v Brandýse nad Labem. V práci s EU a dalšími blzkými DX byla výtečná (cca 140 zemí), ale vzpomínám na třeboňské QSO s VK0SJ-základnou Mawson v Antarktidě. QSO bych neudělal, pokud by mi nepomohl Vláďa,OK1AYN se svou HB9CV. Ten po svém QSO (s reportem tuším 57) upozornil, že na QRG je OK1AMU (ještě jednou tnx Vláďo), no udělali jsme se, dostal jsem 53-hi. Ale byla to pro mne new one, a to se počítá. Tnx G5RV !

Blížilo se 21.století a starému pánovi (který pořád vysílal) se již odpočítávaly poslední měsíce a dny. Zesnul dne 28.6.2000. Mnoho z nás na něj nikdy nezapomene. Věřím, že velký Wouf Hong mu tam kdesi nahoře vyhradil opravdu dobré místo, aby mohl dále pokračovat v tom, co dělal zde na matičce zemi.

 

g5rv_pic_pview.jpg

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 401729
Měsíc: 10384
Den: 370