Jdi na obsah Jdi na menu
 


Génius z Chorvatska

26. 5. 2013

 

 

Génius z Chorvatska

index.jpg 

Je ironií osudu, že se narodil v Liptovském Mikuláší dne 20.4.1871 . Rodiče byli Holanďanka Hannele-Maria a Polák Franczisek Penkalovi, majitelé obchodu se smíšeným zbožím, kde malý Eduard zdatně pomáhal a vůbec netušil, že se za ne tak dlouhou dobu stane Chorvatem. Synek se dobře učil a bylo jasné, že nezdědí obchod v tehdejších Horních Uhrách.

 

Rozhodl se pro studium medicíny, ale brzy zjistil, že více lne k technice. Přešel na Technickou univerzitu v Drážďanech. Krásné město, plno uměleckých památek, kde chodil obdivovat staré mistry do Zwingeru. Náhoda tomu chtěla, že nemohl jednoho jarního slunečního odpoledne spustit oči z kouzelné mladé černovlasé dámy, které se představil, pozval ji na šálek kávy a zjistil, že jde také o cizinku, studentku muzikologie jménem Emilija. Pocházela z bohaté rodiny v Zahřebu. I zde platilo ono "Za vším hledej ženu" . Po promoci - stal se graduovaným inženýrem organické chemie, se rozhodl následovat svou milou do jejího domova, kde se s ní roku 1897 oženil.

Dobré jméno pana tchána v mocnářství znamenalo i dobrý profesionální start v zaměstnání. Mladý novomanžel nastoupil do ministerstva financí, kde zastával funkci technického kontrolora. Optoval pro chorvatské občanství a přijal další jméno Slavoljub. Mladí manželé byli zváni mezi záhřebskou smetánku a šťastné chvíle pokračovaly. Jiní,mladí finančníci Edmund a Mario Mosterovi zvali nové přátele často domů. Náhoda tomu chtěla, že jednoho dne spatřil jednou z dětí Edmunda Mostera, jak píše školní úkol. Časté namáčení pera, občas ošklivá kaňka v sešitě a neustávající pláč malého žáka, to vše způsobilo, že Eduard Slavoljub Penkala (dále ESP) nejen, že téže noci nespal, ale stal se tvůrcem svého prvního vynálezu (později jich bylo okolo 80-ti) – vytvořil první plnící pero na světě, které si ihned nechal patentovat. První senzace pocházející z geniálního mozku ESP byla na světě. Záhy se objevila propisovací tužka. Bratři Mosterovi viděli, že se vyplatí investovat a nabídli ESP obchodní partnerství, čehož v budoucnu nikdy nelitovali. Začala "penkalománie".

 

První firma v Chorvatsku se rodila v II.pololetí roku 1906, aby vše vystartovalo v lednu roku příštího. Záhy začala fungovat pobočka v Berlíně. Mohlo by se říci, že plnící pero byl náhodný impuls. Avšak ESP začal využívat vědomostí získaných studiem medicíny ve Vídni a chemie v Drážďanech. Úspěch zbrusu nové farmaceutické firmy byl dán vynálezem nového účinného léku na revmatismus. Jeho autor ? Samozřejmě ESP.

Další inspirace mladého inženýra byly lety bratří Wrightů. Nebyl by to on, pokud by se nepokusil vytvořit něco obdobného sám. Letadlo se konstruovalo a bylo nutno také zkoušet, zda vše daří tak, jak má. ESP financuje výstavbu soukromého letiště v Záhřebu. Najímá si zkušebního pilota Dragutina Novaka a dílo se podařilo – první let absolvuje s pilotem v roce 1910 i ESP. Nezastavuje se u aeroplánu, podává patent na stroj podobný následným vrtulníkům.

Lze řici, že druhé destiletí minulého století, nezávile na probíhající válce bylo tvůrčí kaskádou génia. Rozsah jeho patentů tvoří pestrá škála počínaje saponáty a pracími prášky, anodovými bateriiemi, termoforem a dalšími sedmdesáti výtvory, o kterých literatura, ze které jsem čerpal - zatím nemluví. Je s podivem, že náš velikán Jára da Cimrman se setkal v USA s Nikolou Teslou. Jeho pobyt "za velkou louží" měl nejspíše vliv na skutečnost, že se s ESP nikdy neviděl. Ti dva by si určitě velice dobře rozuměli. Bohužel, obrovský tvůrčí "napnelismus" měl negativní dopad na zdraví ESP. Po pneumónii umírá dne 5.2.1922 ve věku pouhých 51 let. Géniové jsou lidé "z jiného světa". Jsou zcela oddáni svým tvůrčím myšlenkám, jejich vlastní zdraví je – bohužel, nezajímá...

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language




Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366