Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAM SHACK

28. 2. 2011

 

HAM SHACK

Kouzlo slangu je v tom, že mu zpravidla rozumí pouze ona lidská minorita, která si ho vytvořila, která ale i dále pokračuje v tvorbě nových výrazů. Samozřejmě je tomu tak i ve světě radioamatérů. Slovo HAM SHACK překládáme volně jako „bouda či chatrč hama“.

 116477284_th.jpg

220px-amateurfunkstation.jpg

 

Protože jsem kolikrát sledoval na wikipedii „otrocký překlad“ z angličtiny do českého jazyka, byl jsem namíchnut, že onen robot překládá nám všem známé slovo HAM jako šunka ! Stačilo na tomtéž servru zadat další výraz – HAM SHACK a podívejme se, co se tam praví:

HAM Radio je obecný mezinárodně vžitý název pro hobby radioamatérského vysílání, HAM pak je slangový výraz pro radioamatéra.

V případě, že je slovo použito jako obecné označení jednoho konkrétního radioamatéra, lze je skloňovat (vzor pán; např. HAMa, HAMovi…), pokud tvoří součást pojmenování nějaké radioamatérské činnosti, skládá se zpravidla za pomocí dalšího (anglického) slova (viz níže).

Historie vzniku slova HAM se datuje do doby prvních experimentů s vysíláním a objevováním vlastností kmitočtového spektra - v roce 1908 v USA začali pánové Hyman, Almy a Murray provozovat stanici s názvem Harvard Radio Club. Protože tehdy ještě radioamatéři nepoužívali žádné koordinovaně přidělované volací značky, hlásili se značkou vytvořenou spojením všech svých jmen. Na telegrafování to ale bylo příliš dlouhé a od roku 1910 přešli na identifikaci pouhými iniciálami svých jmen, tedy HAM. Když pak v roce 1911 Hyman lobboval v Kongresu USA za větší vlídnost americké legislativy vůči radioamatérům, zkratku HAM používali v rozpravě jako konkrétní příklad všichni řečnící kongresmani. A tak se toto slovo stalo obecným pojmem pro radioamatérskou stanici (resp. pro jednoho každého držitele radioamatérské licence).Od tohoto slova se pak odvozují některé další mezinárodně uznávané radioamatérské pojmy (HAM Radio, HAM Spirit, HAM shack, HAM session atp.).  

Tolik wikipedie a já se dozvěděl, že již před 100 lety v Kongresu USA zaznívalo nám tolik známé slovo HAM. Samozřejmě se mi líbilo, jak pan Hyman lobboval za „větší vlídnost americké legislativy vůči rádioamatérům“. Napadla mne hříšná představa jak vidím a slyším pány poslance v našem parlamentu jak hřímají zvučnými hlasy v náš prospěch. Bohužel, žijeme v roce 2011 a o něčem podobném se nám může pouze zdát v tom nejzastrčenějším snu...  

Ale zpět ke kouzelnému výrazu HAM SHACK, (dále jen HS). Zní mi to velice působivě a hezky. Začnu u sebe. Protože většinu svého života žiji v panelácích všeho druhu, snad nejvíce jsem byl spokojen s HS v paneláku poblíž krásného rybníku Svět v kouzelném městečku na jihu Čech jménem Třeboň. Nejdříve jsem měl HS v nejmenším pokojíčku (kde, ale byla i TV) – bohatě to stačilo do chvíle, než se vedle nás nastěhovali sice sympatičtí manželé, ale XYL v této rodině byla profesí – pedagog, ba co hůře – byla profesorkou angličtiny. V té době jsem(od r.1977) vlastnil vynikající TCVR FTDX 500 (koupený za hříšné peníze) a stal jsem se na dost dlouhou dobu nevěrným telegrafii. Mé každodení používání mikrofonu způsobilo nejspíše u sousedů šok (nešlo o TVI) z mé nejspíše příšerné anglické mluvy (co na tom, že mi všechny protistanice rozuměly). V rámci dobrých sousedských vztahů (a také z obav, aby paní profesorka nezapomenula to, co ji živí), jsem přestěhoval svůj HS do pokoje většího (s volným průchodem). Je samozřejmé, že divné počínání otce vzbudilo zájem mé tehdy 5-ti leté dcery, kterou jsem jednou přistihl jak sedí u půlkilowattového rigu a vyřvává do éteru: cíkjůtenty... Byla rozumná, přestala (a rádioamatérkou se nikdy nestala). Jindy nás zase navštívila Mrs. Garret (Boston-Mass), která včas emigrovala před holocaustem "za velou louži", ale také každoroční pacientka v třeboňských lázních. Chvíli mne pozorovala při vysílání (probíhající QSO s KL7), asi se jí to zalíbilo, chtěla si s tím pánem na Aljašce promluvit. Dlouho jsem jí musel vysvětlovat, že to bohužel nepůjde.  

Z výše napsaného je patrno, že nejlépe jsou na tom ti z nás, kteří bydlí pěkně o samotě ve svém rodinném domečku, či vilce. Chtěl jsem napsat třeba i v malé vesničce, ale bohužel poslední příhoda, která se stala kamarádovi Vlastíkovi Vaněčkovi, OK1HC byla nepříjemná. Jakási banda opilců mu doslova „zlikvidovala“ pracně a po dlouhou dobu budovanou anténní farmu. Příjemný HS má další kamarád Vláďa, OK1AYN, je sice malinkatý, ale jeho dlouhodobé využívání si zkrátka vynutilo jakousi úspornou formu pohybování se tam. Vláďu velice rád navštěvuji a v jeho HS se cítím ufb.

Opačný HS – tedy opravdu prostorný a pohodlný vlastní Zdeněk, OK1AR. Budoval ho delší dobu, ale výsledek jeho snažení je přesvědčivý. Ono bylo vlastně na čase, protože to kvantum pohárů, trofejí, plaket, diplomů (zejména z klubu DIG) má konečně dost místa, kde vše může dýchat. A navíc hned po příchodu vidíte, že jste v HS radioamatéra tělem a duší, o čemž svědčí dva přeplněné pracovní stoly na „bastlení“.  

 

ok1ar.jpg

  

Velice pěkný HS má radioklub v městě Bremerhaven, vše je na zakotvené jachtě, s přepychově vybavenou klubovnou, kde část HS tvoří historické stanice značného stáří ale perfektně udržované. To vše je přímo v přístavu a volně přístupné návštěvníkům, zejména radioamatérům.

Snad nejkurioznější HS, odkud jsem vysílal, bylo stanoviště bývalé vidové hlásky, nyní patřící OK1KCH -Háj u Aše, které Bedovi, OK1DOZ a OK1AMU propůjčil šéf chebské kolektivky Jirka OK1MO pro naše snažení ve VKV-DIG-PARTY v květnu roku 2005. Každodenní opakovaná cesta po klátících se žebřících nahoru byla a je pořád nezapomenutelná.  

 

portable-qth-in-dig-ukw-party.jpg

Na závěr je vzpomínka na opravdu kuriozní HS-stanoviště expedice BS7H na Scarborough Reef v roce 2007.  

 

nd2trock1.jpg

Inu "hamšeky" jsou různé, ale jejich majitelé se právě v nich cítí tak, jako nikde jinde. HW?.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366