Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harvard University

6. 3. 2017

Tak jako mají radioamatéři žebříček nejžádanějších zemí DXCC, existuje i dlouhodobě neměnící se pořadí světových univerzit, ze kterého je na první pohled jasné, že špička toho nejlepšího je z USA (Harvard, Columbia, Yale, Princeton, Berkeley a britský Oxford a Cambridge).

Absolventi těchto školních ústavů pak tvoří špičku inteligence nejen v USA, ale i v dalších zemí světa.

Ale Harvard je nejlepší, i když u nás tento název zdiskreditoval v rámci "Kuponové privatizace" gauner jménem Viktor Kožený, který t.č. nuceně odpočívá na Bahamách a obává se, že by mohl časem být vydán do USA, kde má hodně nepřátel, které okradl. Okradl o tisícovky Čechů (ale ne v takové míře). 

Aby měl čtenář přibližně názor co je Harvard University, dovolím si citovat z wikipedie:

Univerzita byla založena jako kolej roku 1636, od roku 1639 Harvard College po massachusettském duchovním Johnu Harvardovi z města Charlestown v Massachusetts, který univerzitě odkázal svou knihovnu. Její absolventi se většinou stávali duchovními a všech prvních deset presidentů byli puritánští duchovní. V 18. století vznikaly první fakulty a od roku 1780 je to univerzita. Roku 1811 byl založen Massachusetts General Hospital (MGH), největší klinika univerzity. Univerzitu spravuje a financuje nadace, jejíž jmění od poloviny 19. století dary a odkazy nesmírně vzrostlo. V roce 1870 byl otevřen Annenberg Hall, nejznámější budova univerzity, a v roce 1915 Widener Library, hlavní budova knihovny. Původní kampus („Harvard Yard“) se rozrostl daleko do okolí a univerzita sídlí i na jiných místech bostonské aglomerace.

Současnost

Harvard se pravidelně umisťuje na prvních místech v žebříčku nejlepších univerzit světa. Majetek univerzity v roce 2014 činil asi 36,4 miliardy USD a jeho výnos činí více než třetinu příjmů univerzity. Harvardova univerzita je tak zdaleka nejbohatší univerzitou na světě. Dalšími příjmy jsou školné (20%), státní příspěvek a další, zejména na vědecké projekty.

V současnosti má škola 14 fakult, řadu muzeí a galerií, klinik a výzkumných středisek, dvě divadla, několik hudebních těles, botanickou zahradu a také jednu z největších knihoven na světě (celkem asi 15 mil. svazků). Univerzita má vlastní banku, zdravotní zařízení, jídelny, koleje, policii i odvoz tříděných odpadků. Provoz zajišťuje asi 13 500 neučitelských zaměstnanců, z toho 11 000 tvoří personál klinik.

Studenti a vyučující

Studuje zde přes 20 tisíc studentů z celého světa, z toho asi třetina pregraduálních. Bakalářské studium trvá typicky čtyři roky, nabízí řadu specializací (majors), kurzy jsou však volitelné a každý student si svůj program sestavuje podle toho, co chce studovat dál. Nováčci obvykle první rok bydlí na kolejích v hlavním kampusu (Harvard Yard), aby zažili prostředí malé koleje na velké univerzitě. Magisterské studium trvá typicky rok, doktorské tři až čtyři roky. Univerzita zaměstnává přes dva tisíce učitelů, z toho asi polovinu tvoří profesoři s trvalým úvazkem (tenure).

Přijímací řízení

Přijímací řízení trvá rok a je velmi selektivní: ročně je přijato v průměru asi 7 % všech žadatelů (podle oborů), na bakalářský stupeň ještě méně. Typičtí úspěšní žadatelé o přijetí patří k nejlepším studentům na své škole (z objektivních kritérií jsou zohledňovány zejména testy SAT, SAT II. a zprůměrovaný prospěch ze střední školy za 4 roky studia), o přijetí však rozhodují i doporučující dopisy, mimoškolní aktivity uchazečů a dobrovolné činnosti. Školné je odstupňované podle oborů (nejdražší je business a medicína), průměrně kolem 40 tisíc USD ročně. V roce 2016 20 % pregraduálních studentů, jejichž rodiče mají nižší příjem než 65 000 USD ročně, neplatí školné; 70 % studentů dostává nějaký druh finanční pomoci.

Významné osobnosti

S Harvardovou univerzitou souvisí řada slavných osob, historických i současných. Na Harvardově univerzitě studovalo 8 amerických prezidentů a jen od roku 1965 získali její pracovníci a absolventi 38 Nobelových cen.

_____________________________________________________________________

Tolik wikipedie, kde jste si určitě povšimli základní sumy školného i možných výhod u t.zv.pregraduálních studentů. V České republice (pro představu) je mezní hranice nižšího ročního příjmu rodičů 1,657.000.-Kč ! Což je na naše poměry neuvěřitelné.

Dalří řádky se již netýkají Harvard University:

Představme si chudého studenta, kterým byl nepochybně i onen Viktor Kožený, který se stal absolventem Harvard University. Jiný absolvent VŠE v Praze jménem Václav Klaus nemohl jaksi rozhýbat onen sametový zázrak nazvaný "kuponová privatizace". Z USA musel přiletět mazaný Viktor, aby ho to naučil. Stačilo, aby založil slavné Harvardské fondy (S Harvard University samozřejmě neměly nic společného !) a už to frčelo. Kuponové knížky se nestačily prodávat. Mimo jiné, pomocí machinace ve fondech, rozkradl i Českou námořní platbu ! S Václavem Klausem chodil i na tenis....

Inu je pro Českou republiku smutným paradoxem, že ve wikipedii je jako jediný absolvent H.U. uveden právě onen Viktor Kožený. Rád bych doufal, že tam studovali i jiní Češi než Viktor K.

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366