Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hobby

7. 4. 2012

 

Hobby

Nejdříve trochu teorie z Wikipedie - Hobby (z AJ:hobby-horse, koníček) nebo koníček je soustavná činnost, kterou se lidé zabývají ze zájmu, ze záliby a ve svém volném čase.

Neslouží k obživě, ale pro potěšení a pocit seberealizace.Hobby se podobá hře, i když obvykle sleduje nějaký více méně trvalý výsledek (zahradu, sbírku, výrobek a pod.) Ale i hra nebo sport, jemuž se lidé soustavně a s chutí věnují, se někdy označuje jako hobby. Koníčkáři jsou většinou dospělí lidé, převážně muži.

Zatímco hry jsou často soupeřivé a staví hráče proti sobě, hobby lidi spíš sdružuje a vede nanejvýš k soutěžení.Koníčkář či amatér je sice protikladem profesionála, protože se touto činností neživí, přesto může v daném oboru dosáhnout pozoruhodných výsledků, například ve sběratelství, v řemeslech, v umění nebo ve vědě. Amatérští hodináři se výrazně podíleli na vývoji mechanických hodin, amatérští astronomové objevili nová tělesa, amatérští chovatelé vyšlechtili řadu odrůd. Na druhé straně může koníček přerůst ve vášeň a vytvořit závislost.Koníčky sdružují lidi s podobnými zájmy a udržují jisté dovednosti a zvyky. Výsledky zejména sběratelské činnosti mohou znamenat velký majetek (sbírky umění, porcelánu, zbraní, známek). S rostoucím podílem volného času hrají hobby stále významnější úlohu v hospodářství, protože výrobou a prodejem například chovatelských, zahrádkářských, modelářských nebo sběratelských potřeb se zabývá mnoho firem.Hobby se může stát téměř z jakékoli činnosti, pokud se jí člověk s potěšením a soustavně věnuje.

Domnívám se, že základní kámen k tomu byl položen ve “staré dobré Anglii” nejspíše v 19.století. Konec konců mnozí z nás znají ctihodného Philease Fogga, který se v jednom takovém klubu vsadil , že objede svět za 80 dní. Nejen, že sázku vyhrál, ale ještě si k tomu přivezl na své panství krásnou indickou princeznu. Pokračuji-li v literatuře, nemohu vynechat skvělý román Egyptologové (K.Amis), kde se již v moderní době schází jiní ctihodní gentlemani, aby konspirativně pod hlavičkou Egyptologické společnosti, vytvořili výtečně organizovaný klub, kde původně ohlašované hobby neexistuje, vše je zástěrkou pro erotická hobby členů klubu, samozřejmě bez účasti jejich XYL. Předpokládám, že v radioklubech OK obdobný subjekt neexistuje.

Jak víme v hobby radioamatérském se zpravidla organizujeme v radioklubech, z nichž (jak to bývá) je jedna část aktivní a zbytek naprosto pasivní. Naprostým unikátem (možná na celém světě) jsou dva kluby o nichž se chci zmínit. Ten první pracuje v Praze dlouhodobě pod call OK1KIR a dosahuje famózních výsledků v EME. Ten druhý nám nejspíše musí závidět zbytek radioamatérské populace na této planetě. Jde o KIKI klub Založen r.2005) s cca 80-ti členy-muži, soustředěnými pod “duší” klubu (po ní je ostatně klub pojmenován), jíž je Míla Šebestová, OK1KI, výtečná telegrafistka, pravidelná účastnice závodů a držitelka 100 diplomů. O aktivitě klubu svědčí její web, pravidelně aktualizovaný a 4 závody v roce, které klub organizuje.

Jak vidno i radioamatérské hobby si našlo ve světě své pevné místo. Zásluhou W a JA, kteří zde tvoří naprostou většinu, pochopil i elektronický průmysl, že se mu vyplatí do této sféry nejen investovat, ale i inovovat. Ostatně ceny některých špičkových zařízení jsou v cenových relacích, kde musí obyčejný OK opravdu šetřit, aby mohl ono zařízení posléze s vnitřním uspokojením umístit ve svém ham shacku, nemluvě o obdobně drahých anténních systémech. Samozřejmě nejde o jediné investice. I když se to nezdá, dost stojí i poštovné za toužené direkty, či vzácné diplomy. Ironií osudu se stává (nemá-li radioamatér potomka nebo blízkou osobu), povolá-li ho k sobě velký Wouf Hong, že ono hodně cenné vybavení silně zdevalvuje.

Je proto s podivem, že zejména poslední dobou se i v našem hobby šíří různé jedovatosti, směřující k dehonestaci slušných lidí. Osobně si myslím, že jde o dědictví minulých let. Nenávist, závist, pomluvy, anonymy nahlodávají toto hobby a pamětníci vzpomínají pouze na pár fantastických předchůdců, kde nelze vynechat zejména Karla Kamínka OK1CX, ing. Vladimíra “Emana” Srdínka OK1SV, či Mirka Kotta OK1FF. Co tomu asi říkají tam “někde nahoře” ? Z druhé strany lze říci, že tento stav obráží bohužel život současné společnosti v OK.

Ke konci této úvahy nemohu vynechat jedno jméno – člověka, kterého si hluboce vážím. Jde o “Pepíka” Plzáka OK1PD, vítěze CQ WW jako 7G1A, prvního předsedu Čs. Radioklubu v roce 1968, za což byl soudruhy generály Svazarmu potrestán odnětím koncese na dlouhou dobu. Po navrácení koncese po listopadu 1989 v tichosti a nenápadně, ale zejména rychle dodělal kompletně všechny země DXCC. Vzácný a nóblesní člověk necítil nikdy potřebu figurovat kdesi v čele. Dovolím si citovat jednu jeho informaci : Historici mě zatáhli k výsadku SILVER A a ke zhodnocení jeho radiokomunikace, což mi vydalo rok práce ... a na závěr jeho přání : Ten, kdo vymyslí účinnou obranu proti rádiovým diverzantům, si zaslouží alespoň Nobelovku.... milý Pepíku, obávám se, že v nejbližších létech za takový čin Nobelovka udělena nejspíše nebude.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 7
Celkem: 411010
Měsíc: 11167
Den: 367