Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inflace diplomů

9. 7. 2013

 

 

Inflace diplomů

 

Původní záměr vydavatelů diplomů na celém světě (s prioritou USA) bylo podnítit soutěživost radioamatérů, dopracovat se časem k opravdu cennému kusu papíru, který prokazoval, že žadatel uspěl v některých, vydavateli vypsaných, kritériích.

Začalo to diplomem WAC, tedy za navázaná spojení se zemí na každém kontinentě. Zajímavější byl diplom DXCC s minimem 100 zemí a nálepkami za země další. V 70-tých létech jsme zde již měli 5-band DXCC, tedy v základu opět po stovce zemí na klasických pásmech tedy od 80-10 m. Postupem času nabyl tento diplom mnoha variant (o nich že řeč na tomto webu viz Awards-DXCC).

Časopis CQ vypsal také zajímavý diplom WAZ, udělovaný za spojení ve všech (původních) čtyřiceti světových zónách. Zde je třeba zmínit se o dobré myšlence Československého radioklubu v šedesátých létech minulého století, kdy uvedl do světa (v souladu s novými ITU zónami) diplom P-75-P. Šlo o výtečný nápad, bohužel graficky dosti nepovedený (dtto zbytečná konkurence diplomu WAC v podobě stejného S6S).

Samozřejmě stranou nezůstaly ani kontinenty a jednotlivé země, které umožnily žadatelům získat graficky pěkně provedené diplomy za stanovený počet zemí na tom či onom kontinentu. Samozřejmě pro OK byl nejcenější ten za Pacifik. Vysoký standard mají USA za překrásný diplom USACA za QSO se svými okresy, pak diplom WAS za spojení se všemi 50-ti státy. Pořád je celosvětově velice ceněný diplom vydávaný v Moskvě za co největší počet oblastí ruské federace. Britové odměňují žadatele za spojení se svými hrabstvími, Švýcaři za kantony, Švédové za laeny, Francouzi za arrondismenty, Italové za regionne atd,atd. Pak jsou zde (nebo byly) zajímavé nápady třeba v Maďarsku, které začalo sérií žolíkových karet a pak svými hrady.

Byla to příjemná zábava, když se zájemce pídil po svém posledním kousku do série Rummy karet, třeba pikové dámě. O aktivitě klubu CHC je řeč na jiné stránce, aktivitám klubu DIG věnuji samostatnou kapitolu v menu.

Bohužel postupem doby rostoucí podíl diplomů (zejména regionálních) devalvuje původně půvabnou myšlenku – pracovat na opravdu významných diplomech, které trvale udržují svou vysokou bonitu. Diplomy dnes vydává opravdu "každý" (tedy osoby, které mají dostetek finančních prostředků na tisk a posléze pořád rostoucí poštovné). Jimi nasazené ceny jsou v některých případech vysloveně nestydaté a jsou případy, kdy chudák žadatel těmto výtečníkům zaplatí, pak čeká, čeká, až se nedočká.

Podotýkám, že nemám nic proti charitativním diplomům, které přispívají na dobrou věc. Jde třeba o diplom DSW, který přispívá celým výnosem na provoz dětské onkologie v Rostocku, či snahu DO1VK Amateurfunk hilft Hilfen, přispívající charitativním organizacím po celém Německu.

Vadí mi diplomy, kdy za třeba 2 QSO je vydáván diplom v ceně 10 €. Samozřejmě můžeme říci, že když někdo po takovém kusu papíru touží, je to jeho věc. Vše má však i druhou stránku. Souhlasím s Martinem OK1RR, který upozorňuje, že i tyto diplomy se započítávají do stanoveného počtu diplomů, potřebného k získání členství v renomovaném diplomovém klubu.

Jdeme-li do absurdna, lze konstatovat, že klub DIG se chlubí některými opravdovými celebritami – DJ6SI Baldur, DJ9ZB Franz, G3TXF Nigel (vybráno náhodně). Tato jména opravdu dodávají vážnost klubu. Vedle toho si můžeme dosadit početnou část členů, kteří získali potřebné 3 DIG diplomy a možná k tomu dalších 22 výše zmíněných papírů. Názor si může udělat každý sám. Jak říkají ligvisté NO COMMENT !

Pomocí pravidelného přehledu aktuálně vydávaných diplomů jsem zjistil, že třeba v roce 2012 se nejvíce na inflaci takových diplomů podílelo Rusko,Holandsko,Německo a Španělsko. U diplomů s dlouhou čekací dobou vede bezkonkurenčně Rakousko. Ku příkladu: OE5-B1 Diplom-žádná odpověď od 09/2002, Blue Lake Award – 04/2005, Worked RTTY Austria – 06/2002, Worked al VOEST Austria – 06/2006, OE6-YL Award – 06/2002, Austrian Scouting Award -06/2002, bohužel také W-DIG-OE – úmrtím OE3HCS není žádný nový manažér znám.

Žadatelé zvažte kam posíláte žádosti s minimem oněch 10 € ! Jak vidno jsou diplomy a "dyplomi". Bylo by dobré revalvací onu druhou skupinu silně omezovat.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366