Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kidon - komando zabijáků

15. 4. 2017

 

Kidon - je název zvláštního oddělení izraelské tajné služby Mosad, který je zodpovědný za přípravu a provádění atentátů a únosů nepřátel Izraele. Jeho role je přísně utajována a není o něm známo mnoho informací, ale obecně se předpokládá, že Kidon byl zodpovědný za akci s názvem Operace Boží hněv, která následovala po masakru izraelských sportovců na olympijských hrách v roce 1972.

Jak bylo zmíněno výše, činnost Kidonu je známa jen velmi málo a není ani oficiálně přiznáván izraelskou vládou. Jsou však známy určité, ale velmi kusé informace. Kidon se zaměřuje na tři okruhy lidí - I. bývalí nacisté II. teroristé III. lidé, kteří pracují, byť nevědomky, proti Izraeli. Je známo, že lidé z prvních dvou skupin jsou likvidováni po souhlasu izraelského předsedy vlády a bez upozornění, zatímco lidé ve III. skupině jsou vždy před případnou likvidací varováni, aby zanechali své činnosti. Komando má asi 48 členů, z toho je osm žen. Tým Kidonů se připravuje ve dvouletých kurzech ve výcvikovém středisku Mossadu "Henzelia" nedaleko Tel Avivu. Jezdí také do speciálního tábora v Negevské poušti, kde se učí zabíjet. Učí se jak vhodně vybírat a používat zbraně pro různé úkoly. Škrcení s řezákem na sýr když má být cíl zabit v noci a potichu. Učí se používat ruční zbraně s tlumičem. Jak rozprášit nervový plyn v aerosolu nebo jak ho píchnout v injekci s jedem v davu lidí. Učí se precizně se vyznat v lidském těle (např. kterou cévu přetnout...). S Mossadem běžně spolupracují někteří Izraelští přední soudní patologové, kteří vědí nejlépe jak provést vraždu tak, aby vypadala jako nehoda. Učí agenty, jak zničit stopy po útoku na těle oběti. Kidoni mají k dispozici malou laboratoř na výrobu jedů, které účinkují okamžitě po podání (Ricin). Dále mají k dispozici krátké nože, struny na škrcení, výbušniny malého dosahu ale velké razance, které člověku např. (když se umístí do tel. sluchátka) utrhnou hlavu. Dále používají pistole i sniperské pušky. Kidoni se učí vyznat se v neustále aktualizovaných plánech světových metropolí. Psychologové je učí vyznat se ve zvycích obětí. V rámci výcviku dostanou Kidoni za úkol sledovat potencionální oběť (jiného agenta či spolupracovníka Mossadu) např. v Londýně a nakonec jej naoko "zlikvidovat". Kromě likvidačních misí Kidoni provádějí také únosy a ženy se pro změnu učí využívat svůj šarm a zejména sex pro získávání zpravodajských informací. O Mossadu platí, že jen jeden z tisíce zájemců je přijat ke tříletému výcviku ve špionáži a jen jeden ze sta agentů se může stát členem Kidonu.

Zcela určitě má obdobný útvar na vysoké profesionální úrovni Severní Korea. Vražda bratra vůdce Kim Čong Una - jménem Kim Čong Nam v Malajsii na letišti v únoru t.r. je přesvědčivým důkazem.

Nepochybně ho mají USA a Rusko, které je velice aktivní a bohužel efektivní při likvidaci svých občanů, kteří t.zv. "zradili vlast" a utekli se zajímavými materiály zejména do USA nebo Velké Británie (Litviněnko).

Podobným útvarem disponovala po roce 1948 i československá rozvědka, která unesla

bývalého ministra Bohumila Laušmana v roce 1953 .  V předvečer Štědrého dne  ho vylákal kolaborant, žijící v Salzburgu. Z Rakouska ho unesli zpět do Československa, kde byl nejprve internován a poté odsouzen k 17 letům vězení. Zemřel za záhadných okolností v Ruzyňské věznici.

Praktiky USA popisuje zajímavě, bohužel již zemřelý Vince Flynn (jeho "hrdinou" je Mitch Rapp). "Neexistující útvar" je řízen CIA.

Částečně použito materiálů z Wikipedie.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411014
Měsíc: 11168
Den: 367