Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komu vděčíme za naše hobby ?

2. 11. 2017

Tak jako máme praotce Čecha, který dotáhl svou vyčerpanou družinu na horu Říp, kde pronesl památný výrok o zemi oplývající mlékem a strdím, praotec radioamatérů pochází z USA. Jeho jméno je známé:

Samuel Breese Morse .

1200px-samuel_morse_1840.jpg

Tento všestranný pán se narodil v roce 1791, vynikl jako malíř portrétů a historických obrazů, byl sochařem, ale co je pro nás důležité i vynálezcem. Zabýval se dálkovým přenosem zpráv, vytvořil geniálně jednoduchou abecedu z čárek a teček, kterou známe pod jednoduchým názvem morseovka. Dovolím si tvrdit, že zejména po II.sv.válce poznalo obrovské množství dětí tajuplné šifrování a ona pomocná slovíčka počínaje akátem.

Pan Morse svůj vynález propagoval i v Evropě. Třeba v Rakousku-Uhersku mu udělil císař František Josef I. v roce 1847 zlatou císařskou medaili. Jeho geniální vynález našel uplatnění po celém světě. Samuel Morse ukončil svůj květnatý a záslužný pobyt na tomto světě v roce 1872.

Za vynálezce bezdrátové telegrafie je sice považován Ital Guglielmo Marconi, ale totéž se tvrdí v USA o Nikolovi Teslovi.

Pisateli těchto řádků se počátkem 50.-tých let minulého století vtloukalo do hlavy (zásluhou ministra školství Zdeňka Nejedlého), že všechny význačné vynálezy pocházejí z Ruska, potažmo z SSSR. To znamenalo, že za vynálezce bezdrátového přenosu dat byl soudruhy vyhlášen Alexandr Stěpanovič Popov. Měl smůlu, tak jako mnozí vrstevníci v té době (třeba u nás Jára da Cimrman) nenechal svůj vynález patentovat.

Zůstaneme tedy u otce zakladatele Samuela Morseho. Měl mnoho následovníků, z nichž dva pánové z Hartfordu (CONN) Hiram Maxim a Clarence Tuska stáli u zrodu první radioamatérské asociace, do současné doby pořád známé jako ARRL. Jde o asociaci radioamatérů USA (v současné době s cca 155.000 členy + 7.000 členy v zahraničí). H.Maxim se stál držitelem call W1AW. Tato značka je na jeho počest pořád primární call v USA.

ARRL byla něco jako "tažným koněm" radioamatérů celého světa. V roce 1937 udělila první diplomy DXCC za spojení s nejméně 100 zeměmi světa. Lze konstatovat, že šlo o geniální myšlenku a mít onen kouzelný "papírek" ve svém ham shacku je přáním většiny radioamatérů. ARRL stála u zrodu závodů CQ-WW- CW a SSB. S vývojem techniky se obtížnost diplomu stupňuje, tak se i stupňuje účast stanic v říjnovém a listopadovém posledním víkendu každého roku. Vzpomeňme na 1.místo 7G1A Pepy Plzáka, OK1PD počátkem šedesátých let. Je běžné, že celebrity vyjíždějí před závody do míst jednak atraktivních, jednak s nejlepšími condx.

V současné době šéfuje ARRL K5UR, Rick Roderick. Popřejme osobně jemu a celé asociaci, aby jim to pořád šlapalo nejméně tak, jako do těchto časů.

Ale pozor !

Člověk je tvor, který se i mýlí. Je dobré, když to není často. Je 21.2.2018 a já jsem dostal email od OK4RM:

Ahoj Jirko,

narazil jsem na Tve stranky a precetl jsem si toto:
Bohuzel to, co tam pises, se vubec nezaklada na pravde. Vynalezcem "morseovky" je, jak znamo, jeho asistent Alfred Vail. To, co puvodne vynalezl Morse by se snad byvalo hodilo do dnesni digitalni doby - pocet tecek oznacoval cislici a slova byla skladana z ciselnych kodu. Dneska zadny problem, ovsem v 19. stoleti velmi tezko prakticky proveditelne bez pomoci stroju, jen s lidskou obsluhou....
Tak tedy ještě jednou - MNI TNX Jindro !
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 401728
Měsíc: 10385
Den: 374