Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kosovo-nová zem DXCC ?

16. 11. 2011

Kosovo a DXCC ? 

Kosovo, malé území na jihu bývalé Jugoslávie. Je obklopeno Srbskem,Makedonií,Albánií (ke které má asi duchovně nejblíže)a Černou horou. Čítá cca 2,2 miliónů obyvatel a jeho suverenita byla slavnostně vyhlášena dne 17.2.2008. Byli u toho i radioamatéři v čele s Marttim, OH2BH (čekali byste někoho jiného ?).6-ti člennou skupinu tvořili dále G3TXF,N7NG,W3UR,OH2PM a OH8NC). Vysílali z hlavního města Prištiny buď jako YU8/OH2R, nebo jako YU8/ home call. Lze říci, že kdo s nimi měl QSO, měl vlastně štěstí. Od té doby se Kosovo v éteru neobjevilo. OH2BH samozřejmě se svým pověstným čichem na nové země předpokládal, že Kosovo se samozřejmě stane novou zemí DXCC. Jenže.... 

220px-morto_i_serbi.jpg

 

to by zde nesměli být Srbové, kteří považují tuto část země za historickou součást Srbska, nota bene, když početná enkláva Srbů žije v severní části Kosova. Známý DX-man YT1AD jasně písemně deklaroval směrem k ARRL, že Kosovo je a bude vždy patřit pod Bělehrad. Pokud máme po 17.2.2008 QSL stanic YU8, můžeme si všimnout, že je tam jasně uvedeno Serbia. Je to samozřejmé, radioamatéři byli Srbové. Ono to vypadá, že v YU8 žádný občan vyznávající statut republiky Kosovo, vlastně oprávnění k vysílání nemá.images.jpg

Když jsem na tomto webu zveřejnil článek o diplomu WAE (WORKED ALL EUROPE), který vydává německý DARC a také YU8 považuje (jako dalších 22 zemí EU) za suverenní stát, který tedy platí pro tento diplom, domníval jsem se, že nejobtížnější země pro WAE je JW/B Bear Island. Byl jsem správně upozorněn Radkem OK1FHI, že je zde ještě ono „nešťastné Kosovo“. Aby YU8 prošlo v DXCC muselo by hlavně splňovat podmínku členství v OSN. Vtip je v tom, že v Radě bezpečnosti disponují právem veta velmoci. Pokud tedy kterýkoli z těchto států (W,U,G,F a BV) vysloví ono veta, má abonent zkrátka smůlu a do OSN se nedostane. Na straně Srbů je Rusko a i Čína.

Z případu malé, nejspíše bezvýznamné zemičky se stal problém s velkým P ! Ve hře je plno karet.Tak třeba: pokud chtějí být Srbové součástí Evropské únie (a oni chtějí), ale o případném zahájení rozhovorů o přístupových právech rozhodne postoj Bělehradu k Prištině. Srbsko přes všechny zápory patří ale k lépe spravovaným balkánským zemím. Jeho geopolitické postavení z něj činí garanta regionální stability. Je úzce provázáno s Bosnou a Makedonií (kde se EU silně politicky a ekonomicky angažuje).Silně je provázáno i s Kosovem (výlučná dodávka energií, zajišťování telekomunikací a regionální spolupráce)....Blíží se parlamentní volby- r.2012. O rok později volby prezidentstské a ejhle hlavní opoziční strana, Srbská pokroková strana, disponuje „žolíkem“-úsilím o vstup do EU (zejména, když už tam Chorvati skoro jsou).

Rusové by proti tomu nic neměli, ale....Kreml jasně deklaroval, že neexistuje přístup Srbska do NATO. To sice v současné době nehrozí, vzhledem k antipatii většiny srbské veřejnosti vůči vojenské Alianci (Srbsko s NATO v r.1999 válčilo zejména kvůli Kosovu). Máme zde pěkný propletenec a můžeme pouze srovnávat jak snadno a pohodlně obdobný malý státeček Černá hora (Monte Negro) získal suverenitu v létě r.2006.
Neoficiální, ale jasný vzkaz EU k Srbsku je: uspořádejte si vztahy s Kosovem, potom se můžeme dál bavit. Nepůjde o formální přístup, ale jasné a praktické kroky k uznání suverenity Kosova. Bělehrad tedy musí jasně říci co je pro něj priorita: členství v EU, nebo Kosovo. A problémy pokračují. Srbsko letos vyhlásilo, že bude na severu Kosova vybírat DPH (kosovští Srbové jsou tedy daněni 2x). Když se ale kosovská pohraniční služba za asistence speciální policie pokusila obsadit dva hraniční přechody na severu země (dosud zde platila tichá dohoda, že se zde neodvádí cla), najednou zde vyrostly barikády! Proč? Standardní procedura na obou přechodech by pro kosovské Srby znamenala definitivu, že nežijí v Srbsku, nýbrž ve většinově albánském Kosovu. Přejděme kousek vedle do Řecka, které dělá EU setsakra obrovské starosti. Původní myšlenka poklidné a bezpečné erozóny se najednou kácí. A k tomu ještě slabé balkánské ekonomiky jasně chladí touhu politiků o rozšiřování eurozóny. Z výše uvedeného vyplývá, že i kdyby se Bělehrad hodně snažil, je pro ně EU hodně daleko. Další jednání úředníků EU se Srby je v prosinci t.r.(2011), ale vše nasvěčuje tomu, že Srbové si stoupnou do řady čekatelů vedle Makedonie (ta stojí s prosíkem před branami od r.2005). 

Zdravý selský rozum nabádá k úvaze, zda je toto vše třeba. Proč se sakriš nedohodnou? Inu to by zde nesměli být politici,armáda byrokratů a dalších vyžírků, kteří si z toho všeho budují svůj byznys. Vklady na účtech jim ve Švýcarsku (Kajmanech, Belize, Lichtenštejnsku atd) bobtnají a obyčejný Srb či Kosovan „utře nos“. Nepřipomíná vám to něco ? Co z toho plyne pro radioamatéry? Moc ne. Nové země DXCC se hned tak nedočkají, pro WAE bude dál YU8 platit jako samostatná země, muslimští Kosované mají jiné starosti, než se pokoušet o koncesi. Stojí to vše za několik desítek tisíc €€€, aby sem vyjela nějaká expedice ? Možná. Ambice na dobrý výsledek ve WAE contestech stojí za zvážení jaká bude rentabilita. Samozřejmě je třeba zvážit i otázku bezpečnosti. Nejde o obyčejnou evropskou zemi, ale o území, kde stačí škrtnout sirkou a neštěstí to bohužel završí. Oni hoši z výše zmíněné expedice z února roku 2008 měli kliku. Bydleli a vysílali z nejlepšího hotelu v Prištině, důkladně zabezpečeného vojsky OSN.

kos-ulazdec.jpg

Nejsem přesvědčen, že by obdobná ochota byla i v dalších případech. Na druhé straně máme dobrodruhy, kteří si chtějí a mohou posílit adrenalin a „třeba“ udělat právě z Kosova super výsledek. Těm pak přeji mnoho štěstí, klidu a dobrých podmínek. YU8 je pořád svým způsobem pro radioamatéry solitér.

Prameny: Euro č.45-Špatné načasování

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 7
Celkem: 411010
Měsíc: 11167
Den: 367