Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lov QSL

9. 3. 2009

 

 

Tyto řádky jsou určeny stejně postiženým, jako je pisatel. Úspěšnost či neúspěšnost lovu, respektive návratnost QSL považuji totiž za výsledný efekt naší práce – našeho hobby. Lze závidět našim kolegům, kteří podobné problémy zásadně nemají a jejich prioritou jsou konstrukční a vývojové práce na jejich rigu a anténních systémech. Inu každý jsme jiného založení, ale osobně si myslím, že není nad adrenalin při čekání na vzácnou stanici, pak ji konečně uděláme a pak čekáme, zda nám QSO potvrdí – HW?

Řekl bych, že i jako lovci QSL musíme začít u sebe, tedy zhodnotit své dosavadní QSL a zamyslet se, zda by nemělo dojít k jejich inovaci. Jsem toho názoru, že má QSL m u s í toho druhého upozornit a návazně ho přimět odpovědět. Protože již nežijeme v době, kde sehnat kvalitní tiskárnu, respektive soudruha vedoucího podmazat, aby tam šoupnul lepší papír (třeba „finskou křídu“), máme možnost volby mnoha výrobců jak v tuzemsku, tak zahraničí. První zmíněný je Pavel OK1DRQ z Plzně, člen DIG.Nejen, že se s ním rychle dohodnete, ale stejně rychle budete mít své QSL doma. Tím druhým je Bedřich OK1FXX a jeho tiskárna ELLI, je pravdou, že je dražší, ale proč do toho svého trochu neinvestovat, že?

QSL jsme dostali z tiskárny, jsme z nich buď nadšeni, nebo i zklamáni (čekajíc úplně něco jiného) a máme dilema, zda posílat vše přes QSL službu, či tu a tam i direkt. Samozřejmě, že to záleží i na vašich finančních možnostech, přístupu k směnitelné valutě či IRC. Dříve jsme byli potěšeni, pokud jsme je našli v došlé obálce od protistanice, nyní stačí zajít na poštu a ve „vydřidušské ceně“ á 40 .-Kč za kus je nakoupit. Pozor! Nezapomenout, aby byly orazítkovány. Mé poznatky z České pošty nejsou dobré, většina těch dobrých duší za přepážkou vůbec neví co IRC jsou a řekne NEMÁME! Nenechte se odradit a trpělivě vysvětlujte o co jde!

Osobně z 90% posílám dolarové bankovky.Jednak jsou mnohem levnější, jednak jsou akceptovány drtivou většinou protistanic. Nestyďte se požádat ve směnárně o 10 ks jednodolarovek! Ono je to zpočátku překvapí, ale vím, že mnozí pracovníci jsou rádi, že se „toho šuntu“ zbaví. Je pochopiteelné, že lépe se nakupuje v Praze, kde si ještě můžete volit ten nejlepší kurs! Celkem vždy jsou k dostání v Check Pointu při výstupu z metra stanice Muzeum. Dbejte na vzhled bankovek, nekupujte zmačkané a ušmudlané, špatné světlo padá pak na vás!

K poslání QSL jsou vhodné neprůsvitné obálky(třeba samolepící) a valutu uschováme ještě do přeložené obálky se svou zpáteční adresou. Není vhodné dráždit případné filatelisty krásnými známkami a doporučuji požádat slečnu u přepážky místo známek-použít razítko.Pozor při placení, zaměstnanci České pošty neoplývají zrovna znalostmi zeměpisu a nápis THAILAND či FINLAND jest jim „putna“. Máte šanci se seznámit s krásnou pošťačkou, tím, že jí upozorníte, že se ošidila (spíše ony dámy nechtěně ošidí vás). Posíláte-li QSL exotické stanici, není od věci přiložit hezkou barevnou pohlednici QTH či odjinud.

V rámci přípravy na očekávání toužené QSL není od věci, má-li stanice svou webovou stránku a GUEST PAGE, pošimrat jejich ješitnost a učinit zápis, který vás jistě připomene, až vaše QSL dojde na to správné místo. Rovněž není od věci opatřit si vícejazyčného tlumočníka(nikoli fyzickou osobu,ale v knižní podobě) a „zašmajchlovat“ třeba poděkováním v jeho rodné řeči – pomáhá to! (sie-sie Číňanovi, kasih do YB, šukran do arabských zemí,obrigado do CT-PY)atd,atd. Bezvadná spolupráce je s SWL v zemi, odkud žádám marně QSL (třeba z dávno skončené expedice), DIG 5404 ONL 09496 mi velice pomohl při dolování jedné QSL od ON manažéra.Vše šlo elektronickou poštou, tedy velmi rychle. Tuto formu lze využít i pro upřesnění detailů-co vůbec žádané protistanici poslat. Namátkou – známý cestovatel Vladimír UA4WHX, po skončení své dlouhé africké cesty stál před obrovskou prací – jak uspokojit 350.000 žadatelů. Je pravdou, že již měl zkušennosti z mise po americkém kontinentu a v Oceánii, ale teď to bylo sousto! Ví, že dolary se ze zásilek v UA kradou(a nejen tam) chce IRC, chce pouze 1 symbolický QSL a seznam QSO, za které požadujeme QSL. Nemaje elektronického logu, dělá vše (a ufb) s četou kamarádů ručně! Vzuhledem k tomu, že jsem chtěl poslat seznam QSO i za kamaráda, poslal jsem e-mail zda tolik a tolik IRC postačí. O B R A T E M přišla kladná odpověď – klobouk dolů! Dotyčný, jak víme není jen cestovatel, ale výborný operátor, který ohromně poslouchá a ke svým QSL, vždy ještě přidá nějakou fotografii (a že jich má).

Kdo se věnuje našemu hobby jistě ví, že inflace zasáhla i sem, tedy do mezinárodní výměny QSL lístků. Podíváte-li se na stránky www.qrz.com, zjistíte (bohužel) u některých stanic, že své hobby zaměnily s výdělečnou činností a za svou QSL požadují mnohdy nehoráznou finanční hodnotu. Myslím si, že takové stanice by měly pro nás zůstat tabu. Něco jiného je, jde-li o kamaráda z ostrova, kde se objeví 2x do roka loď z poštou, tam to pochopím. Není mi však po chuti vyhovět choutkám některých „takyamatérů“ ze zemí běžně dosažitelných. Tedy do EU (s výjímkou SM) 1 USD, mimo EU 2 USD (dtto SM), jde o porta odpovídající poštovnému v roce 2007 a je klidně možné, že zejména v zámoří podraží. Pokud jsou tací, kteří uvažují, že 1 USD = cca 21.- Kč a tedy by ho QSO (a atraktivní QSL )včetně poštovného vyšla na tolik a tolik Kč, nebyly tyto řádky určeny jemu. Každé hobby holt něco stojí, ale řekněte: není to fajn posedět u své sbírky QSL, přebírat a vzpomínat....

Protože se obdobnému tématu v minulosti věnovalo více OM,s – nebylo by od věci, aby i další přišli se svou troškou do mlýna. Tak tedy GOOD HUNTING !

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366