Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malý velký muž

7. 11. 2010

 

Malý velký muž


 

Malý pouze vzrůstem, nikoli svým postavením v radioamatérském světě. Na první pohled mnoha nezasvěceným jeho jméno z počátku nic neřekne – Joe Blackwell. Jiná je ovšem informace o jeho značce AA4NN, která ihned signalizuje, že jde o muže, který stál, stojí a bude stát v týmu mnoha expedicí, kde byl třeba pouze řadovým členem, ale spíše lze konstatovat, že ve větší části z nich byl jedním z pevných pilířů, který je přinejmenším zajišťoval třeba po organizační stránce, nebo po stránce finanční (K4M).

aa4nn-shack.jpg

 

Joe je ročník 1934, dalo by se tedy říci, že ve svém věku by mohl odpočívat ve svém domečku v malém městečku jménem Lake Wylie v Jižní Karolíně u jezera téhož jména, obklopen vnoučaty. Opak je pravdou. Výčet jeho expedičních výjezdů zejména po roce 2000 je ohromující: BQ9P,BV9L,XY4NN,A25NN,7P8NN,3DA0NN,C91NN,T30NN,3D2NN,T33C,BS7H,K4M,VU4AN,VU7RG,TO5DX,C6DX, úplně nedávno od 10.10.2010 PJ7E a chystá se s Hranem YT1AD na Conway Reef na podzim roku 2011 !

aa4nnrunning.jpg

 

Vratím se trochu zpět, do začátku padesátých let, kdy Joe nastoupil v 18-ti létech do armády. Šlo asi o osudové setkání, Joe se naučil morse, a telegrafu je věrný 100%-ně do současné doby. Ještě jako voják získává licenci K5GFN. Armádu opustil v roce 1956. Oženil se, jeho xyl se stala paní

Margaret, což bylo asi osudové setkání dvou tolerantních lidí.

margejoe-400.jpg

 

Původně jsem zamýšlel napsat něco o starší generaci radioamatérů v USA, která je tak nesmírně aktivní, že obrovskému davu radioamatérů přináší mnoho uspokojení objížděním vzácných entit, které jsou obyčejně úžasnou raritou, protože se z nich dlouho nevysílalo z různých důvodů. Je zajímavé, že při pohledu na webové stránky zejména W-expedicí a kliknutím na tým, spatříme stále stejné tváře.

flags.jpg

Někdy se o nich píše jako o movitých penzistech, kteří mají svůj zenit výkonosti dávno za sebou. Je to možné, ale díky těmto zarputilým old boys DX-vlčákům vděčíme za mnoho vzácných DX.  Zde v Daytonu s W0GJ:

d06118.jpg

Uvádět je všechny by zabralo mnoho místa, tedy pouze zkusmo ty, kteří mne napadají ihned: W0GJ,K4UEE,W8GEX,K0IR,W6RGG a samozřejmě AA4NN, který s touto call vysílá od roku 1977.

d09104.jpg

 

Call AA4NN se mi při sbírání materiálů začala objevovat stále více. Již název jeho QTH dával tušit, že půjde asi o něco mimořádného. Klikneme-li si na QRZ.com na detaily, uvidíme i mapu, která dává tušit, že Joe bydlí na opravdu zajímavém místě. Přepnutím na satelitní mapu a zvětšením se dostaneme na jakýsi poloostrov s obyčejným rodinným domkem, kde lze rozpoznat zřetelně 5-ti prvková Yaggi, tedy jde opravdu o obydlí radioamatéra. Líbí se mi i přístavní můstek a kryté místo pro kotvení nejspíše motorového člunu. Pokud člověk bydlí v takovém prostředí, mnoho z nás se optá: a stojí mu za to, z takového ráje vyjíždět vůbec do světa ? Nejspíše ano. Pouze stručný výčet značek výše jasně vypovídá, co tvoří hlavní životní náplň spokojeného člověka. Stačí si vzpomenout na duben roku 2007 a nehostinné kámeny uprostřed obrovské mořské hladiny, i z těchto míst Joe vysílal pod BS7H. O trochu „pohodlnější“ to bude mít při již avizované expedici 3D2C, bude na stabilní písčité pevnině, ale úzkém pruhu země, pouze ve stanu, za minimálního pohodlí, ale bude u toho !

wheelsup.jpg

I to je jeden z mnoha důvodů, pro které musíme před AA4NN hluboce smeknout. Osobně mu přeji ještě mnoho výjezdů po atraktivních entitách DXCC, kde bude dělat telegrafem mnoho potěšení všem nedočkavým. All the best Joe !