Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martti, OH2BH o Kosovu

10. 12. 2014

Jeden z nejlepších radioamatérských blogů má Paul Ewing, N6PSE. Nedávno vyzpovídal Marttiho, OH2BH. Samozřejmě povídání DX giganta je zajímavé celé, ale zaujala mne zejména pasáž o Kosovu, také proto, že jde o srdeční záležitost OH2BH ( expedice II/2008 a IX/2012), hlavně ta poslední Z60K vzbudila u části DX-manů dosti nevole. Slovo má OH2BH:

Seznam zemí DXCC je ze strany ARRL založen výhradně na seznamu členských států Organizace spojených národů (OSN). To samé je i u nových zemí, které prochází rozhodovacím procesem OSN. Samozřejmě většina adeptů na členství v této organizaci má smůlu, že podléhá střetu politických zájmů, a to zejména velmocí, které tvoří páteř Rady bezpečnosti OSN a navíc disponují právem veta. Kdysi jsme byli hrdi. že jsme členy OSN. Nejsem si jist, že je tomu tak v dnešní době. V případě Kosova OSN  není funkční a to samé se děje nyní třeba u Syrie (viz bezprecedentní Islámský stát), a to nemluvím o vztahu Ruska k Ukrajině, zejména zabrání Krymu.

Zkrátka stará struktura OSN neplní účel, ke kterému byla kdysi vytvořena. Mezinárodní konflikty jasně ukazují nefunkčnost tohoto orgánu. Výkonem práva veta si velmoci ohřívají "svou polívčičku" což nečiní svět lepším. Místo, aby OSN fungovala v tom, k čemu byla vytvořena, omezuje se spíše na potravinovou pomoc nebo vzdělávání prostřednictvím svých různých institucí.

Bohužel i Kosovo spadlo do takové pasti. Pokud bych byl v ARRL, snažil bych se o to, aby tato organizace jednala v souladu se zájmy zahraniční politiky USA, ty Kosovo mezinárodní cestou uznaly jako právoplatný stát se všemi právy a povinnostmi. To samé učinil i Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.  Kosovo uznala jasná nadpoloviční většina členských zemí   OSN. Takto si můžeme myslet, že svými postoji ARRL podporuje jakési neurčité jiné subjekty, než je vláda USA.

Nedávno jsme si mohli přečíst v denním tisku, že Kosovo uznal (jako svého řádného člena) i Mezinárodní olympijský výbor, což znamená, že na nejbližších letních OH v Brazílii i zimních v Korejské republice mohou startovat sportovci z této země.

Rozumný postoj zaujímá v této věci i IARU 1 a v Evropě zejména německý DARC, který ihned po vyhlášení nezávislosti země, zařadil Kosovo jako další zemi do seznamu svých diplomů a jako násobič do závodů WAEDC.

Je dobře, že radioamatérská celebrita typu OH2BH dala výše citovanými řádky jasně na vědomí, na které straně stojí. Je také dobře, že Kosovo jako samostatnou zemi uznala i Česká republika.

 

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 411010
Měsíc: 11167
Den: 367