Jdi na obsah Jdi na menu
 


Memotechnika

9. 11. 2013

 

 

 

 

 

Naše paměť je rozdělena na různé kategorie, např. paměť na jména, na čísla, optická paměť na obličeje. Téměř každá paměť se projevuje individuálně, a tak mohou osoby, které si často perfektně zapamatují čísla, jenom velmi těžce vtisknout do paměti různé obličeje nebo jména. Tyto jednotlivé výkony paměti se dají cíleně trénovat a mohou se cvičit v každém věku.

 

 

Zejména u velké skupiny radioamatéru je vyvinuta jejich paměť na kombinaci písmen a číslic, tedy zejména na prexixy a sufixy u jednotlivých zemí a volacích značek jednak radioamatérských celebrit, jednak našich známých. Každý máme své pomůcky, tedy memotechniku (memory technic), která nám pomáhá.

 

 

Začnu jednoduchou pomůckou a jako příklad uvedu vynikající radiotelegrafistku Mílu Šebestovou, OK1KI. Mezi známými je známá jako Kiki, ale více se používá oslovení Kikina. Když jsme se poprvé poznali, Míla se mi představila slovy: já jsem Kriminální Inspekce. To se mi velice zalíbilo a také ji většinou tak oslovuji. Plno známých má vtipné průpovídky, z nichž asi nejznámější je o setkání OK1HH,OK1WC a OK1OO, kdy čekali na toho posledního, aby mohli zahájit své rokování.

 

 

Toto povídání bych chtěl zaměřit na několik call,s – jak si je pamatuji já.

 

 

Začnu BOHY. Za ně považuji CT1BOH a OH2BH, což jsou pánové José Carlos Cardoso, několikanásobný vítěz CQ-WW a Martti Laine, jeden z největších světoběžníků-radioamatérů-vynálezce "nových zemí DXCC".

 

 

DL3DXX – krásná call sluší super DX-manovi jménem Dietmar Kasper. Říkám mu memotechnicky tuplovaný DX-man.

 

 

AA4NN – Joe Blackwell, u mne symetrický Joe (ona ta A i N jdou v cw tak krásně k sobě.

 

 

RA3AUU a K4UEE, Igor Booklan a Bob Allphin – neslyšíte tam výkřiky (třeba bolesti?).

 

 

I v DIG to není složité – jeden ze zakladatelů klubu je Eberhard Warnecke, DJ8OT-zkrátka otec.

 

 

Jeho nástupce v roli sekretáře Wernera si představuji jako šéfa střelnice – DH1PAL ! Jeho Elfi je prostě TETA – DF3TE. Její dcera, manažérka nejvyšších trofejí Marion DF4UM to zkrátka UMíííííííííííííí a úplně jednoduší jsou její potomci DE9ULA a DE7LEO přímo s křestními jmény v call.

 

 

Šéfem české pobočky DIG je Zdeněk Říha, který okolo sebe soustředil Amatérské rádio. On, xyl i obě dcery jsou zkrátka AR.

 

 

Juan Carlos, Bourbon a král španělský to má jednoduché- z úcty k němu obdržel volací znak EA1JC. Podobně na tom byl král hašemitského Jordánska Hussein, ten byl již jen JY1.

 

 

Nigel Cawthorne, G3TXF je holt vysílač fajn.

 

 

Telegrafistovi z lodi Čeljuskin, který pomohl zachránit trosečníky kolem admirála Nobileho, jménem Ernest Krenkel udělili dokonce doživotně jeho volací znak z lodi RAEM.

 

 

Jarda Kadlčák, člen DIG, OK1BB je u mne zapsán jako Bardotka (pro později narozené herečka Brigitte Bardot z Francie).

 

 

Dřívější OK3CFM – Marta se představovala slovy: som Cigánka Frekvenčne Modulovaná. Není to krásné ?

 

 

Dalšího DIG UN7MMM mám zařazeného jako Mezinárodní Maratón Míru.

 

 

Jarda, OK1BZ si sám říká, že je Bez zubů a Bohouš OK1ARO tvoří jedno z oddělení nemocnice.

 

 

A vrátím se ke dvěma velikánům, bohužel již silent keys:

 

 

OK1CX-Karel Kamínek přezdívaný Šutr",

 

 

DK9KE-Werner, úžasný DX-man zvaný v DL Kohle Eimer, kbelík uhlí.

 

 

Výše uvedené řádky jsem napsal jako podnět pro otevření dvířek vaší fantazie, ale i vzpomínek. Uvítám každý příspěvek na rozšíření započaté řady a předem za něj děkuji.

Akademie Muzických Umění.

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 411011
Měsíc: 11168
Den: 368