Jdi na obsah Jdi na menu
 


OLD BOYS

15. 1. 2018

Za necelý měsíc začnou "Zimní OH" v Pchjončchangu (Jižní Korea). Připravuje se na ně množství profesionálů, kteří budou chtít podat ty nejlepší výkony. Budou i tací (viz minulé OH v Soči), kteří, nepoučeni svými předchůdci, přicestují nadopováni. Všichni složí olympijský slib, že budou soutěžit čestně a nebudou švindlovat. Před startem prodělají náročnou aklimatizaci, vzhledem k rozdílným časovým pásmům. Přepraví je letecká doprava (zaplacená státem), ubytují je v olympijské vesnici, která bude garantovat nejen standardní podmínky, ale i bohaté stravování (každému podle jeho chuti). O závodníky se bude starat další podpůrný tým s trenéry a pomocníky, lékaři, fyzioterapeuty a dalšími pomocníky. Ti nejlepší převezmou od hlav států metály, na jejich konta budou připsány nemalé sumy financí. Doma se stanou celebritami. Masmédia se přetrhnou ve snaze získat od nich pár slov-národ si to žádá. I národní oblečení stát zařídí, vždyť při zahájení a dalších akcích půjde o módní přehlídku.

Daleko, předaleko od tohoto ruchu nasedla na Jižních Shetlendách a ostrově King George, parta amatérů, přesněji řečeno radioamatérů. Je jich 20 a jsou z USA, Norska, Kanady,Holandska, Maďarska,Tadžikistánu a Japonska. 16-ti z nich je hodně přes 60 let ! Ostatní čtyři nejsou junioři, ale zkušení mazáci (v nejlepším slova smyslu) po čtyřicítce svého věku. Budou ze svých domovů cca 2 měsíce. Dá se říci, že jedou za své (jsou amatéři), museli mít na svých kontech přiměřené finanční prostředky, protože letecká přeprava na místo setkání a následná lodní přeprava něco stojí. Zejména ona lodní přijde na cca 2/3 výdajů celé expedice. Bílý dům jim nedal nic ! O to se postaraly radioamatérské nadace (zejména NCDXF), národní radiokluby a jednotlivci. Jsem rád, že syn mého kamaráda Jirky Pešla z Holubova, OK1APG, také Jirka, OK1FPG,OK7CW,OL7G etc... je jedním z mála OK, který je uveden mezi sponzory ! Old boys vyrazili s ošacením ze svých šatníků. Na Bouvetu budou "bydlet" a přespávat ve velmi skromných podmínkách, jak to již při expedicích tohoto typu bývá. Nevím, kdo jim bude vařit, ale strava bude rovněž asi skromná. Nedovedu si představit osobní hygienu, ale operátoři již něco za svůj život prodělali. V dobrém smyslu slova mi připomínají skauty na své životní výpravě. 2 měsíce ! Očekává je přelet vrtulníky z lodi s veškerým materiálem, potřebným k postavení kempu. Nebudou mít podpůrný tým. Jen oni musí postavit sofistikovanou anténní farmu a vysílací místa. Na norském webu jsem sledoval počasí. Zatím to jde: od nuly ke dvěma stupňům Celsia+. Prý mírný deštík-občas a také větřík.

Jde o největší a nejdražší expedici všech dob ! Nedovolím si typovat onu "nejtěžší" (vzhledem k podmínkám vysílání (že by BS7H z r.2007 ?).

Lékařem bude osvědčený Glenn, W0GJ. A toto vše vyjmenované proto, aby 20 mužů uspokojilo nároky desítek tisíc čekatelů na QSO s druhou nejvíce žádanou zemí na světě. Pravda, už zbrojí i psychopaté, debilové a kreténi, kteří tuto enormní snahu budou rušit. Ale zkušený tým je zárukou, že se "dílo podaří" ! Až se vrátí OLD BOYS do svých QTH, chopí se své práce velezkušený Bob, N2OO jako QSL mngr.

Ale zárukou úspěchu je vždy boss. Všemu bude šéfovat zřejmě jeden z těch nejlepších : Bob Allphin Jnr., K4UEE z Georgie. Mimo jiné vedl deset expedic z 10-ti most wanted zemí, kdy bylo uskutečněno neuvěřitelných 1,250.000 QSO !!! A teď jako "jahůdku na dortíku" Bouvet Island, nejvzdálenější ostrov na zemi.

b141_d256_45ec_8111_5e3f11297293.jpg

GOOD LUCK OLD BOYS !!!

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 401728
Měsíc: 10385
Den: 374