Jdi na obsah Jdi na menu
 


OUR CALL - OUR LOGO

11. 1. 2011

 OUR CALL – OUR LOGO


K napsání těchto řádků mne inspirovala vzpomínka na vzácné QSO s vyjímečným člověkem, kterým byl Ernst Krenkel, legendární telegrafista na ledodoborci Čeljuskin. Bylo to v neděli 14.5.1966, když jsem odpoledne slyšel na 14 Mhz: CQ,CQ,CQ de RAEM....kupodivu nikdo jej nevolal, třesoucími prsty na klíči jsem jej zavolal a RAEM mne vzal na ono první zavolání....Pro méně zasvěcené připomínám, že Ernst Krenkel zachránil v roce 1934 celkem 104 lidských životů ze ztroskotavšího Čeljuskina. Bylo jeho zásluhou, že těsně před hrozící katastrofou přenesl na ledovou kru vysílací a přijímací lodní zařízení (jistě si dovedeme představit o co v kilogramech v roce 1934 asi šlo), které v krutých artických podmínkách uvedl nejen do provozu, ale jeho signály byly zachyceny na správném místě a trosečníci byli po delším očekávání zachráněni. Na počest tohoto činu byla Ernstu Krenkelovi udělena doživotně call lodi Čeljuskin – tedy RAEM.

Obdobnou legendou v USA byl jeden z prvních radioamatérů v této zemi jménem Hiram Percy Maxim, W1AW – první prezident ARRL, neboli federace radioamatérů v USA. Call W1AW je na počest svého prezidenta i volacím znakem ARRL.

Lze tedy říci, že volací znak, který dostane přidělen na startu své činnosti každý z nás, se stává něčím jako naším logem. Někteří s ním vydrží od svého radioamatérského narození po celý svůj život, jiní si jej mění z různých subjektivních důvodů. Osobně se řadím do první skupiny. Protože Češi i Slováci patří mezi homo sapiens s obrovským vztahem k humoru, je plno OK-OM známo nikoli pod svým jménem, získaným při narození. Legendy mezi českými radioamatéry, jimiž jsou i OK1SV a OK1CX známe jako Emana, i když měl v občance uvedeno Ing.Vladír Srdínko, ten druhý slyšel na jméno Šutr a přitom se jmenoval Karel Kamínek. Vzpomínám na návštěvu (1966) OK3KFV ve Vrútkách, jejíž členkou byla OK3CFM, tenkrát Marta Feldsamová. Byla mi představená jako Cigánka Frekvenčne Modulovaná. Známá šéfka KIKI klubu, Míla Šebestová, OK1KI se mi představila jako Kriminální Inspekce, má odpověd byla, že jsem Akademie muzických umění. Honzíkovi Hurytovi, OK1MNV se prý říkalo „Předseda“ (nemám ověřeno- jen jsem slyšel). Raritou u nás bude zcela určitě Zdeněk Říha z Podbořan, původně OL4ACF, následně OK1ARH a nyní OK1AR. Podařil se mu mistrovský tah, když sufix AR zajistil jak pro xyl Marii OK5AR, tak i pro obě dcery Alenu OK7AR a Zdenu OK6AR.

Bohužel již nežijící, ale ve své době fantastický šéf World-DX-NET na 21 MHz, DK9KE slyšel na jméno Kohl Eimer – čili kbelík uhlí.

Dostávám se k „modré krvi“ - španělský král Juan Carlos je EA0JC , bývalý monarcha v Jordánsku, jeho veličenstvo král Hussein byl znám i v éteru – call byla příznačná JY1, xyl královna Noor JY1NH, jejich syn, nynější král Abullah II. Byl JY2HT. Zde mírně odbočím – nynější král Jordánska je v zemi nesmírně populární, občas vyjede inkognito mezi lid jako taxikář, aby prý zjistil „co se mezi lidem povídá“ (nebylo by špatné něco podobného u nás,že ?).

Pokud máte ve své sbírce A4XAA pracovali jste se sultánem Ománu Saidem, EP1MP je call syna bývalého šáha Iránu Rezy Pahlavího, HS1A je král Thajska Bhumiphol.

A ještě z politiky : Francesco Cossiga, I0FCG byl bývalým prezidentem Itálie, LU1SM,prezident Argentiny Carlos Menem. VU2RG byl zavražděný premiér Indie Rajiv Gandhi a YN1AS bývalý diktátor státu Nikaragua Anastatio Somoza. KB2CRO je vnuk prezidenta USA Roosewelta, za jménem má římskou III.

Mezi astronauty je obrovský počet aktivních om,s a jejich výčet by obsahoval několik stránek.

Tak ještě pár celebrit : W7GFF byla prý Elizabeth Taylor, WA6RBU idol žen Marlon Brando a WP4CO známý zpěvák José Feliciano. Nemám informace, jak to bylo s jejich radioamatérskou aktivitou. Nevěděl jsem, že i vrcholový fotbalista může být výtečný radioamatér (díky za info Radku, OK1FHI), jde o reprezentanta Ukrajiny Sergeje Rebrova, UT5UDX,také M0SDX či TA2ZF (v angažmá u Besiktasu Istanbul). Toto byla odbočka pro pobavení a vrátím se k původnímu tématu. Tedy co call to logo v tom nejlepším slova smyslu. Stačí pouze uvést : OH2BH, YT1AD, W0GJ, K4UEE, G3TXF, G3SXW, G3SWH, RA3AUU, K4UEE,DL3DXX a srdce DX manů se zatetelí potěšením, protože jde o velikány, z nichž možná některé neznáme podle jména ale podle call zcela určitě

Závěrem bych chtěl připomenout 2 call a sice W6QL a W6KG, již nežijící manželé Iris a Lloyd Colvinovi, fenomenální světoběžníci podporováni na svých cestách zejména v 60-tých létech nadací YASME.


 

PS:

Pokud čtenáře výše uvedené řádky zaujaly, uděláte mi radost emailem, kde mi sdělíte koho jsem opomenul, kdo další je vtipně pojmenován, o jaké celebritě v našem hobby ještě víte. Předem děkuji za pomoc.

Těší mne reakce čtenářů, viz Zdeněk, OK1AR : Někdy v 80-tých létech se na jednom z radioamatérských setkání sešla trojice: OK1WC,OK1OO a OK1HH. Své setkání komentovala slovy - tak už jsme tady komplet.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červenec / 2019 >>

Statistiky

Online: 8
Celkem: 422978
Měsíc: 9969
Den: 359