Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pár ran holí neuškodí

13. 4. 2013

 

Pár ran holí nezaškodí,

pravil Lee Kuan Yew, opravdový génius, který ze Singapuru udělal obchodní velmoc, která v příjmu na hlavu překonala Švýcarsko, USA o dalších "obrech" nemluvě. Starý pán oslaví t.r. 90-té narozeniny,dlouho vedl svou zemi na ono nejvyšší místo na stupni vítězů, kam na ni závistivě kouká zbytek světa. Jeho názory jsou pozoruhodné a nedovedu si představit, jak by se s nimi vyrovnala parta šašků, kteří si třeba u nás (i jinde) říkají politici.

Již jen jeho tři požadavky k proměně jakékoli společnosti: 1)odhodlané vedení, 2)účinná administrace,3)sociální disciplina. Lidská společnost potřebuje více discipliny, méně demokracie ! Ta neumí odstranit bídu, korupci a politický chaos.

Když Lee přicestoval na studia do Londýna, udivil jej na nádraží Trafalgar Square stánek s novinami, bez prodavače, lidé si brali noviny, peníze házeli do krabice, případně si vzali drobné zpět. Oj to musí být civilizovaná země, pomyslel si budoucí student University Cambridge. Studentem byl vynikajícím a jeho životní heslo bylo, že jeho země může přece dokázat to co Velká Británie před 60-ti léty !

Další řádky budou jeho myšlenky, kterými se řídil.

Většina neřešitelných problémů západního světa pramení z přemrštěných práv jednotlivců na úkor společnosti. Důsledkem, zejména v USA je rozvrat tamní občanské společnosti,,plno zbraní, násílí,zločinnosti,přepadávání lidí na veřejném prostranství. Zločinci mají velkou šanci uniknout trestu. V Singapuru jsou i za drobné prohřešky tresty přísné, bez ohledu na to, že mohou vzbudit mezinárodní odpor. Jistý puberťák z USA tam ukradl dopravní značky a poničil řadu aut. Dostal trest čtyři rány holí. Protestoval i pan prezident Bill Clinton.Zbytečně. Trest byl vykonán. Hrdina se vrátil jako trpitel domů, nejprve se zdrogoval, zmlátil otce...co má západ proti tělesným trestům ? Nikomu pár ran "na zadek neuškodí".

Největší ekonomické problémy vidí v eurozóně- pokud se nepodaří zkrotit Řecko,Španělsko,Itálii, Portugalsko, či nyní Kypr – tak na konci řetězu budou tratit i USA a Čína.

USA se všemi svými dluhy nejsou tváří v tvář rostoucí Číně zdaleka odepsány, aby zaujaly až pozici za ní. Mají svěží myšlení,.nové technolgie a schopnost vynalézat. Jsou přitažlivé pro talenty z celého světa a přístupné svým jazykem.

Čína nechce rozvrátit daný světový řád, poučuje se z chyb Německa, Japonska či bývalého SSSR.Dostat se do křížku s USA by zastavilo jejich hospodářský růst. Ví, že vojenských schopností USA ještě hodně let nedosáhne. Pokud Čína příjme liberální demokracii, tak zkolabuje. Půjde zde o dlouhý evoluční proces. Výhoda země spočívá v její pracovní síle a ekonomickém vlivu, ale i tam si uvědomují svou závislost na dovozu surovin. Problémem je jejich nekompatibilní jazyk, malá míra svobody myšlení a poslušnost před tvořivostí. Dále privililegia stranických papalášů,absence vlády zákona a možné sociální nepokoje.

Národnostně rozdrobená Indie prošla desetiletími ústředního plánování po vzoru SSSR.Nyní má v čele vynikající mladé odborníky,kapitálový trh, bankovní i právní sytém, ale v nižších patrech mnoho nekvalifikovaných.Sektor IT mnoho lidí nezaměstnává a průmyslovou výrobu nenahradí.Pořád je zde kastovnictví. Přesto má země šanci být tím, kdo v budoucnu vyváží dominanci Číny.

Radikální a netolerantní islámiismus šíří světem Saudská Arábie. Zbohatlá země je pro milióny chudých muslimů atraktivní zemí, ale vymývání mozků v dříve tolerantních muslimských zemích, včetně neustálého ozbrojování, představuje pro svět velkou hrozbu, spory Izraele s Palestinou se hned tak nevyřeší,nad radikálními muslimy mohou nabýt vrchu jen muslimové umírnění, jinak spor nebude nikdy vyřešen !

A koho si z politiků ve světě pan Lee nejvíce cení ? Jednoznačně Teng Siao Pinga, který Čínu dovedl tam, kde nyní je. Dokázal přesvědčit starou gardu tamních komunistů k obratu ke kapitalismu a svými reformami vyprostil stovky miliónů Číňanů z chudoby a po stovkách let jim dal realistickou naději a zdravé sebevědomí.

Naopak M.S. Gorbačov prý skočil do hlubokého bazénu,, aniž by se naučil plavat.

Singapur převzal od firmy Shell systém výběru kádrů. Nejlepší pro vládu je jmenovat do funkcí ministrů ty nejlepší, nejschopnější. Takovým lidem náleží odpovídající plat, a to největší ve světě na této pozici.Premiér si příjde na 3 milióny USD, ministři o něco méně. Věřím, že právě to by se líbilo i této naší vládě (a i těm následným).

Závěrem lze pouze konstatovat: bohužel nežijeme v Singapuru a neradí nám pan Lee Kuan Yew. Škoda...

 

Použity myšlenky z článku Zdeňka Zacpala: L.K.Y. pozdní, LN,13.4.2013

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 411011
Měsíc: 11167
Den: 368