Jdi na obsah Jdi na menu
 


Passo di Giau

30. 10. 2017

850_1.jpg

Jedete-li z městečka Alleghe, tedy z jižní strany na kouzelný kopec Passo di Giau (2236  m) je dobré si vybrat vhodný (tedy ne turistický) měsíc, počasí tak akorát (málo sluníčka), to vše proto, že v t.zv. "turistické měsíce" z výjezdu nic nemáte, cesta je narvaná pojízdnými prostředky všeho druhu (pozor zákaz vjezdů automobilů s přívěsem-což je dobré). Tedy z jižní strany vás čeká 29 zatáček (ono je jich samozřejmě více), ale ty obyčejné, či malinkaté Tyroláci nepočítají). Samozřejmě jede-li se v květnu, či červnu slavná Giro dItalia, máme zde zpestření u davy bláznivých fanoušků, kteří před cílem horské prémie (pokud je vyhlášena) uzavřou silnici z obou stran, takže závodníci projíždí pěkně za sebou v úzkém koridoru, fandové jim řvou do ucha (v lepším případě), nebo běží před nimi a policie, i když přítomná, nic nezmůže.

6a0147e09179b6970b017d41151d79970c-1.jpg

Passo di Giau je stvořeno pro majitele pojízdných prostředků (i těch s 2 koly). Zatáčky jsou číslované a ten kdo tudy projíždí musí být "tumpachový". Myslí si možná, že se blíží k číslu 29 a je teprve na "osmnátce".

passo-giau-sign.jpg

passo-giau-colle-santa.jpg

52239_immagine.jpg

Hezká hospůdka je na první pohled příjemná, v době našeho pobytu (červen 2011) měla 12 pokojů (s variabilitou lůžek). Cenu neuvádím, protože se s počtem let mění směrem výš a výš.

Ale obsluha je příjemná, dtto návštěvníci, kteří si hlasitě připomínají a sdělují své dojmy z cesty vzhůru "do nebes". Nutno říci, že autokluby zde pořádají závody svých členů. Je to pásia (ako hovoria OM). Svádí to k vypití dosti značného množství alkoholu. Je však nutno logisticky vyřešit dopravu zmožených k ubytování (někde dole, protože na kopci je vždy plno). Je zde patrný rozdíl mezi studenými Švýcary a příjemnými italskými Tyroláky.

Poznámka na konec: na můj první pozdrav bon giorno jsem dostal odpověď grüss Gott, byl jsem zde prvně a nedošlo mi, že se tu mluví německy. Fandové biatlonu již ví, že italská squadra azzura má závodníky se jmény německými. Okolo Říma, Florencie, či Bari se biatlon nejezdí.

Tyto řádky byly napsány v návaznosti na předchozí článek ze San Francisca. Tam je těch zatáček, ale na malé ploše, "neúrekom" , ale cestu na Passo di Giau můžete hlavně časově vychutnat.

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< únor / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 371184
Měsíc: 10126
Den: 305