Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podvodník v éteru Nr.1

6. 12. 2012

 Největší podvodník v éteru

Jeho původní jméno znělo Romeo Stěpaněnko. Narodil se v roce 1966 na Ukrajině a k radioamatérskému hobby jej přivedl otec Vladimir UB5RR (nw UZ1RR).Romeo,UB5JBB ve svém životopisu tvrdí, že VŠ absolvoval na univeritě v Simferopolu v oboru matematika a programování. Po skončení studia pověsil prý diplom na zeď a odešel k horské službě. Předtím se stačil oženit s krásnou Aljonou, která si z lásky k němu udělala koncesi (UT5JDA), aby mohla z Romeem rozprávět po večerech z Ukrajiny, když on byl v dalekých horách.

Ihned na začátku je třeba dodat, že čtenáři těchto řádků by Romeovi neměli z 99% vůbec věřit, což se ukáže v dalším neuvěřitelném vyprávění o tomto hochštaplerovi. Dávám slovo Števovi, OM3JW:

Samostatnou kapitolou boli „DX expedície“ Romea Stepanenka UB5JRR známejšieho pod značkou 3W3RR. Romeo bol v roku 1990 zamestnancom kultúrneho strediska pri Veľvyslanectve ZSSR v Hanoji, kde získal koncesiu pod značkou 3W3RR. Pravdepodobne jedinú legálnu. V apríli 1990 ohlásil prvú DX expedíciu na jeden z vietnamských ostrovov v súostroví Spratly. Spolu so svojimi „vernými“ priateľmi (dnes známymi DX-manmi) vysielali pod značkami 1S0XV a 1S1RR. Bol to „trhák“, pretože ostrov Spratly nebol aktivovaný už niekoľko rokov. Keď bol Romeo na jednom Tatranskom stretnutí mal video prezentáciu, na ktorej bolo vidieť časť vojenskej lode s výzbrojou, ktorá ich mala dopraviť na ostrov a potom bolo vidieť nejakú piesočnatú pláž so stanmi a anténami. Meno ostrova však nikdy nebolo zverejnené. Vyzeralo to však hodnoverne. Urobili niekoľko desaťtisíc spojení a samozrejme množstvo Ws. Na základe dokladov ktoré Romeo predložil boli spojenia uznávané do DXCC. Podstatné však bolo, že Romeo sa stal známym. Druhá „DX expedícia“ nenechala na seba dlho čakať. V januári 1991 sa ozval v tom čase z nedobytného Afghanistanu pod značkou YA0RR. Predchádzala tomu veľká publicita na základe ktorej získal značnú finančnú aj materiálnu pomoc najmä z USA (NCDXF a spol). Ešte v tom istom roku (september) navštívil ďalšiu „nedobytnú“ zem – Myanmar (XY0RR), v tom istom mesiaci opäť Spratly (1S0RR), v auguste 1992 Iran (9D0RR) a zlatý kliniec programu bol v decembri 1992, keď sa po „veľkých prípravách“ a opäť za značnej finančnej aj materiálnej podpory ozval z KĽDR pod značkou P5RS7. Doklady, ktoré Romeo predkladal na ARRL nikdy neboli spochybnené. Až na fotokópii vstupných víz KĽDR sa objavili prvé pochybnosti. Pri podrobnejšom šetrení sa jednoznačne dokázalo, že Roemo a spol vysielali z Ázijskej časti ZSSR, z lokality, ktorá bezprostredne susedila z KĽDR. ARRL preto rozhodla, že spojenia s P5RS7 nebudú uznávané do DXCC. Romeo a spol nikdy neopustili územie ZSSR a vždy vysielali z bezprostrednej blízkosti hraníc so štátom, ktorý mali navštíviť. Tak to bolo aj v prípade YA0RR, XY0RR a 9D0RR. Prečo teda ARRL keď zistila jeden podvod neanulovala aj všetky predchádzajúce aktivity?? Dôvod si môžeme zase len domýšlať....

Jak vidět vrchol Romea byl rok 1992, byl oslavován jako hrdina, je zván na všechny hlavní hamvention jako čestný host a také se stává miláčkem všech.Získává licenci v USA. Romeo byl vrcholem setkání v Daytonu. Tam nestačí podepisovat kvanta QSL ze vzácných entit. A zázraky pokračovaly: Romeo přitápí pod kotlem jeho sláva stoupá, prý aktivuje další dvě "nemožné" země DXCC .

zoomRomeo uvádí, "Původně naše plány počítaly s nasazením šesti amatérských rádiových stanic pro 5A, ale vzhledem k nedostatku finančních prostředků jsme museli omezit jen na tři : Said , který má současné době drží volací značku 5A0RR, Danny, LZ2UU a já. Během operace, která trvala pět dní, jsme udělali více než11.000 QSO ..

A pak ? Zazvonil zvonec a pohádek byl konec. ARRL Newington CT- 21. února, 1996-Pro všechny radioamatéry: 
Protokol o hlasování :
ARRL Awards,sekce DXCC naposledy přezkoumala předloženou dokumentaci pro 1992-1993 stanice P5RS7, předložených Romeem Stepanenkem. Po přezkoumání všech dostupných materiálů, výbor hlasoval jednomyslně diskvalifikovat R. Stepanenka z účasti v programu DXCC. Tato diskvalifikace je založena na článku 12, z důvodů etiky, a pravidla 13. Diskvalifikace znamená, že Stepanenko není způsobilý k další účasti v programu DXCC jakýmkoliv způsobem. Normální smrtelník by se hanbou propadnul, pašák Romeo ne. Na Kypru pod novým jménem Roman Vega začal “podnikat”. Prý si přišel na bratru cca 3,000.000 €. To byla i pro kyperské mafiány silná káva.

Roman Vega, alias Romeo Stepanenko, byl zatčen a vydán z Kypru do Spojených států v březnu 2004, a byl obviněn z 40 podvodů a obchodování s odcizenými čísly kreditních karet.  S těmi pak podnikal v on-line chatu.Romeo se cítíl nevinen, Jak jinak, že ano ?Soud v San Franciscu v pondělí 28.listopadu 2005 poslal Romea do basy. A současnost? Dejme slovo vězni: "V současné době jsem uvězněn v MDC v New Yorku (Metropolitan Center) v Brooklynu. Byl jsem zatčen před téměř 10 lety a doposud nebyla sjednána americkými soudy spravedlnost pro mou osobu. Když mne zatkli v roce 2003 na Kypru, na základě velmi chatrných a nepřímých důkazů, vydali mne odtud do Spojených států.Mé doklady byly byly zfalšovány kyperskou policií. Prý na základě žádosti Interpolu, iniciované vládou USA.Pokud váše QSL doputuje přes cenzuru do mých rukou, pak vám QSO potvrdím.Logy lze dohledat na twitteru @ Romeo3W3RR. Na oplátku dostanete poštou 3W3RR QSL z vězení. SWL a CB amatéři jsou také vítáni, aby mi zaslali své QSL.Podle MDC pravidel věznice v Brooklynu vězeň smí přijímat pouze dopisy, pohlednice, fotografie a jiné výtisky. QSLs jsou považovány za pohlednice. Proto neposílejte IRC, poštovní známky, USD či jiná SASEs - to vše je považováno za kontraband a okamžitě ničeno.Knihy a časopisy zasílané od soukromých osob nejsou povoleny.CD a DVD jsou také zakázány, ačkoliv ve vězení je "modlitební místnost" s televizorem a DVD přehrávačem a spoustou náboženských filmů.
Váš trpící

Roman Vega - # 59198-004 
MDC Brooklyn 
POBox 329002 
Brooklyn, NY 11232, USA

A k tomu fotodokumentace:

romeo_1.jpgNovomanželé

romeo_thumb.jpgVězeň

3w3rr_4_pthumb.jpg1990

1s0xv-1.jpg

ya0rr_3_pview.jpg

xy0rr-1.jpg

ua3a.jpgRomeo pomáhá Jelcinovi

p5rs7_gr.jpg

p5_romeo.jpg

5a0rr.jpg

 

jail_qsl_thumb.jpgSoučasné QTH

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366