Jdi na obsah Jdi na menu
 


Saudové, břidličná ropa a DX-expedice

17. 1. 2015

Každý den sledujeme, že si Putinovo Rusko anexí Krymu pěkně zavařilo. Pravda - na frontální odpověď jsme si museli chvíli počkat, ale připomínala úder pěstí, ze kterého se ruský medvěd (jak vidno) těžce zvedá, nehledě k tomu, že musí každou chvíli sahat do portmonky a vybírat ze svých ušetřených dolarových zásob. Ekonomičtí analytici rozebírají současný stav:

Učebnicovou lekci proplétání teď sledujeme u cen ropy. Sráží ji Američané a Saúdové proto, aby dostali pod tlak Rusko a případně Írán, jak tvrdí Vladimir Putin a jeho rozvědčíci? Nebo je tlak na Rusko jen vedlejším efektem souboje o to, kdo bude hrát hlavní roli na trhu po revoluci břidličné ropy?

Platí spíš druhá varianta. Ve strategických úvahách je ale přítomná jako priorita nižšího významu i ta první. Pro Rusko je to navíc celkem jedno, protože Moskva je v obou případech tím poraženým. Na éru levné ropy je po anexi Krymu a akcích na východní Ukrajině připravena nejhůř ze všech.OPEC už měsíce opakuje stále dokola, že cenu nesníží, ani kdyby klesla ke 20 dolarům za barel. A netají se ani svou strategií, proč to dělá. Šejkové zemí v něm sdružených těží ropu podstatně levněji než ostatní producenti (kromě břidlicových). Právě kvůli přílivu břidlicové ropy začali ztrácet. Amerika jako klíčový zákazník se stala největším světovým producentem a přestala jejich ropu potřebovat. Šejkové si chtějí za každou cenu udržet svůj díl světového trhu, na nějž byli zvyklí. To znamená najít nové zákazníky. A levnými cenami zabránit těm, kdo těží dráž, aby investovali do nových ropných zařízení a mohli konkurovat.

Tato taktika je jednoznačně namířena proti Rusku, Íránu a Venezuele. Ti těží dráž než šejkové z OPEC. A ještě mají špatné vztahy se Západem a chybí jim přístup k západním penězům i technologiím. Teherán a Moskva jsou pod sankcemi. Jistě Američané a šejkové si podřezávají i své okamžité zisky. Úspěch v byznysu ale stojí zpravidla na tom, že v jistou chvíli se musí investovat, aby se později vydělávalo. A éra levné ropy je z pohledu Washingtonu i Rijádu investice do příští dominance.

Saúdové a Američani jsou na ropném trhu ekonomickými protivníky. Geopoliticky jsou ale spojenci. Moskva je fakticky obětí jejich soupeření o postavení na trhu s ropou.

OPEC vyčkává samovolný pád a nic konkrétního pro něj nedělá. Američané se naopak navzdory padajícím cenám rozhodli těžbu ještě zvýšit. Tím cenu dál snižují. Americké ministerstvo energetiky ve středu oznámilo, že břidliční těžaři zvednou produkci o 600 tisíc barelů denně. V roce 2016 počítají s dalším navýšením o 200 barelů. Celkově budou těžit 9,5 milionu barelů za den. Pro srovnání: OPEC chce zatím držet těžbu na 30 milionech barelů denně. Američané očekávají, že celková světová produkce dosáhne letos nejvyšší úrovně od roku 1970.

Ropa už se obchoduje za 45 dolarů za barel. Američtí břidliční producenti podle Mezinárodní energetické agentury vydělávají, pokud stojí barel alespoň 42 dolarů. Hranici se tedy nebezpečně přibližuje. Jenže mezi jednotlivými olejářskými firmami po Americe jsou v nákladech na těžbu obrovské rozdíly. I jim samozřejmě nízká cena omezuje zdroje na investice.

Jenže technologie Američanům zásadně rozšířily manévrovací prostor. „Dřív jste na výstavbu nových těžebních kapacit a průzkumy ložisek potřebovali roky. Dnes vám na rozjetí nových investic ve frakování břidličné ropy stačí týdny. Dřív jste potřebovali investovat do nových vrtů a infrastruktury miliardy dolarů. Dnes vám na těžbu z břidličného ložiska stačí 10 milionů dolarů,“ píše Russel Gold ve Wall Street Journalu.

Tím se těžaři můžou mnohem pružněji přizpůsobovat vzestupům a pádům ceny. Saúdská Arábie a další ropné monarchie v Perském zálivu, které jsou na ropě existenčně závislé ještě víc než Rusko, zase mají obrovské dolarové rezervy, s nimiž mohou překonat hubené roky s nízkými cenami. To vše naznačuje, že nás čeká dlouhý pád cen bez konce na dohled.

Politické důsledky zatím nikdo ani nedomýšlí. Stejně jako nikdo nespekuluje, co by přišlo po Putinovi. Pohled na strádající Rusko a riziko chaosu, které by to strádání mohlo přinést, zcela jistě zvýší v Evropské unii tlak na zmírnění sankcí. Zvlášť po brutálním vraždění islamistů v Paříži. Moskva se jistě začne velmi rychle a pružně nabízet jako součást protiteroristické koalice. Zvlášť po posledním propagandistickém videu z produkce Islámského státu, kde vystupuje malý chlapec v roli údajného vraha dvou ruských agentů tajných služeb, pokoušejících se infiltrovat IS v Sýrii....

Pohled na plánované expedice roku 2015 je z jedné strany lákavý, ale také i poučný. Navassa, Juan Fernadéz,Nauru, Spratly, Chesterfield a Heard naznačují, kdo že je nebo bude hlavním financiérem výjezdu radioamatérů do úžasných a žádaných entit. Jde vesměs o Američany. Po jedné se rozdělili Němci (C21EU) a Francouzi (CE0Z). Lze soudit, že Němci nepochybně neřekli poslední slovo a milého překvapení se naše obec dočká v pravidelných termínech posledního kvartálu roku, v souvislosti s možnou účastí expedic v CQ WW.

Zbývá poslední "záhadná" expedice na Bouvet. Hlavní organizátor UN7PCZ, jeden z party okolo pozdějšího podvodníka Romea Stěpaněnka (začátek 90-tých let minulého století) zatím uvádí kromě sebe pouze dva členy týmu (úvaha 12 lidí) SM5AQD a LA7GIA. Což o to, Kazachstán je t.č. bohatá země vzhledem ke svému nerostnému bohatství a města jako Astana či Alma Ata připomínají svou modernizací spíše sci-fi snímky, ale je s podivem, že se zde (zatím) neobjevují vyhlášení DX-mani z Ruska, což by se samozřejmě předpokládalo. Jde buď o taktiku, nebo opravdu slaboučký rubl zasáhl i do jejich kont (i když věřím, že svůj majetek mají v bankách hodně daleko od Moskvy).

Rovněž je zajímavá profilace amerických expedičních lídrů. Na Navassu cestují K4UEE,W0GJ,K0IR, ale třeba i nekonfliktní K9CT (který se snese i s mnoha jinými esy)+ zbytek.

V týmu TX3X na Chesterfield se objevil konečně Joe AA4NN. Expedici na Spratly DX0P organizují pánové ne tolik známých call.

Cordell, který připravuje výjezd na Heard vede KK6EK. Zde je zajímavé, že účast odvolal ku příkladu Franz, DJ9ZB, který by byl jistě významným účastníkem.

Pak je zde parta Intrepid vedená Paulem Ewingem N6PSE, multinárodní expedice s esy K3LP Davidem, již zmíněným Craigem K9CT, Dymou RA9USU,Junem JH4RHF a Stevem VE7CT. Vybrali to na počátek roku 2016 opravdu výtečně - South Sandwich a South Georgia.

Samozřejmě se plánují expedice další, třeba tajemná Eritrea. Nezbývá než sledovat známé weby v očekávání třeba neuvěřitelných zemí.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366