Jdi na obsah Jdi na menu
 


Silent key

25. 11. 2013

Asi před dvaceti roky jsem viděl úsměvný americký film s názvem "Braň si svůj život" (za přesnost neručím), v hlavní roli s M.Streep. Šlo o roztomilou sci-fi, ukazující co se dále se zemřelými děje.

Samozřejmě to nebylo podáno morbidním pohledem, ale přijatelným způsobem, který u některých normálních diváků vzbudil i zvědavost typu "co kdybych si to vyzkoušel".

Již úvodní sekvence ukazující jeden z přepravních autobusů, vezoucí nejnovější nebožtíky (všichni jsou v čistých bílých nočních košilích") diváky správně naladila.

Autobus zastaví na obrovském nádraží, kde již každého nováčka očekává pověřený průvodce s úkolem seznámit toho svého, co jej v nejbližší době očekává. Každému je přidělen luxusní pokoj v ještě luxusnějším hotelu.

Protože šlo o film americký, měl na mysli občany USA, nikde se neobjevil nebožtík z jiné části světa. Průvodci byli zároveň i nastávající obhájci nebožtíků, kteří (až budou připraveni) předstoupí před tříčlenný senát, kde budou obhajovat svůj prošlý život a zdůvodňovat zejména průšvihy svého života.

Závěrečný verdikt senátu pošle dotyčného, který uspěl a obhájil se, do něčeho ještě krásnějšího, kde se bude připravovat na svůj nový příští život. Aby se divák ještě více zasmál, v některých případech (chce-li tak nebožtík) se mu pouští jeho životy minulé....

Popusťme úzdu naší fantazii a představme si dle výše napsaných řádků radioamatéry, u kterých se za jejich jménem vyskytuje zkratka SK, nebo Silent key – tedy "utichlý klíč". Právě teď slyším rozčíleného Martina, OK1RR, který nechce tuto zkratku dát těm, kteří se nezabývali telegrafií-hi. Klídek Martine- Wikipedie upozorňuje, že se této zkratky užívá opravdu u všech radioamatérů, bez ohledu na jejich pohlaví, zaměření, aktivitu a podobně.

Protože jsem člen klubu DIG a znal jsem osobně i některé členy, nyní uváděné v dlouhatánském seznamu SK, představuji si v pořadí druhého šéfa klubu Hanse-Petera, DL9XW (který nás opustil nedávno v úctihodném věku), jak se po příjezdu do hotelu pídí, zda má na pokoji svůj RIG, protože potřebuje pátrat po nových členech klubu.

Nebo jeho zástupce Hans, DJ0VZ, který vedl přes 40 let čtvrteční SSB-Rundy. Pokud taková specifická runda u SK doposud není, byl by první, samozřejmě ve své úžasné aktivitě, kdo by něco podobného spustil a kamarádům vyčinil, že to musí být zase jen a zrovna on (...a vás to hoši nenapadlo?).

Silent keys se stávají zejména starší, elegantní a nóblesní dámy a pánové, respektující slušnost a ham spirit. Jsem přesvědčen, že v otázkách provozu expedic mají naprosto jasno a zvěrstva, která se nám pravidelně opakují u každé vzácné call, nabízející se současným smrtelníkům, tam holt neexistují. Proč? Jednoduše proto, že o každém takovém lemplovi se ví, jeho senát má jasno, on jej do nového života nepustí a dotyčný blb se bude zoufale nudit. Nemůžeme říci až se unudí-zemře, tam to tak jednoduché není !

Ale vraťme se k gentlemanům, takový Jack,W2CTN nepochybně i ve svém novém působišti dělá tak žádaného QSL manažéra.

Manželé Colvinovi z YASME se nepochybně nemohli dočkat svých nových životů, aby opět brázdili po celém světě.

Zlí jazykové pomlouvalí Dona Millera za jeho některé nové země", ale Don měl dobrého obhájce, vše se urovnalo a je to OK.

Prý tam měl potíže plukovník Jozef Krčmárik,OK3DG za "prasečinky" s koncesemi radioamatérů, kteří měli jiný názor než on. A právě zde obstál svědek Tibor OK3BG, který senátu podrobně vysvětlil, jak to bylo. A i OK3DG zatím čeká, čeká...dočká se ?

OK1OZ , posléze VE3NBY Evička chtěla ihned organizovat YL spolek. Prý s tím má práci. YL a XYL zjistily ohromný rozsah a nabídky pro doposud nepoznané zájmy.

Nástup elektronizace i tam si začal pochvalovat "Eman", OK1SV, kterého tam nikdo z OK,s neotravuje s prosbami o adresy. Každý má svůj PC a je již pouze na něm, jak ho bude využívat.

A tak bych mohl pokračovat, pokračovat... ale to nebyl můj úmysl. Pokud si vy čtenáři zavzpomínáte na své kamarády a kamarádky, článek, který jste dočetli nejspíše splnil svůj účel.

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366