Jdi na obsah Jdi na menu
 


Singapur kreativní

1. 7. 2012

Kdesi jsem četl, že naše republika převzala od Singapuru systém nemocenského pojištění. Jistě chvályhodná věc, ale to je asi vše, co jsme od tohoto úžasného státečku převzali. Další řádky citují mou oblíbenou cestovatelku Ivu Roze Škochovou, která v Singapuru nedávno byla. Část jejího vyprávění by mohla třeba motivovat mocipány, aby v přebírání pokračovali dále, cituji:

Za plivání na veřejnosti je pokuta až do výše 2000 $, tedy víc než 40.000.-Kč. V Singapuru vůbec berou věci strašně vážně. Vysokou pokutu můžete dostat za veřejné odhalování se, odhození nedopalku na ulici, přecházení na červenou nebo za zcela unikátní "veřejnou flatulenci" (prdění). Těžko si představit, jak, jak takové věci dokáží uhlídat. Singapurské pouliční kamery jsou možná sofistikovanější než ty naše a umějí monitorovat nejen vizuální vandalismus, ale i ten pachový.

Na některých místech hlídají nevhodné chování lidé. Například pouliční záchodky v centru.Musím konstatovat, že to bylo poprvé, kdy jsem se na veřejném záchodku setkala s tím, že ihned po tom, co jsem z něj vyšla, do mé kabinky vklouzla nějaká paní a pak na mne kývla souhlasné "vše OK". Kdybych se předtím nepřečetla výstražnou ceduli, jak WC kontroloři fungují, byla bych dost rozpačitá. Takto jsem tušila, co asi bude následovat. Na ceduli stálo "pokuta za nespláchnutí až 1000  $. Menším textem tam bylo uvedeno, že to platí i v případě, že splachovadlo není funkční. V takovém případě musíte ihned upozornit personál na onu nefukčnost.. pokud tak neučiníte a odejdete, pokuta vás rovněž nemine. A to v lepším případě. Také vás mohou zatknout, nebo vám udělit nějaký z oficiálních fyzických trestů, třeba deset ran holí.

Za drogy se ukládají tresty smrti. Takže puberťácký vandalismus typu "zhulit se a pak nespláchnout, zde může mít nedozírné následky". Ovšem tento stát má i plno výhod.  Třeba je tu čísto a bezpečno.

Ještě nedávno zde byly zakázány žvýkačky, které lidé se slinami po vyžvýkání plivali na chodníky, nebo je lepili pod sedačky v metru.To vedlo k zákazu žvýkání. Za nelegální dovoz žvýkaček jste mohli dostat stejnou pokutu jako dnes za dovoz více než jedné krabičky cigaret. Vyplivnout žvýkačku na ulici je zde pořád zakázáno (viz pokuta za plivání), ale dobrá zpráva je, že tamní protikuřácká lobby přesvědčila vládu, že žvýkačky na odvykání kouření jsou menší zlo než cigarety. Tedy za žvýkání již zde nebudete zatčeni. Žvýkačky si v Singapuru můžete dokonce koupit, ale pouze v lekárnách, na občanku (jako u nás třeba modafen), ale iá to je, dejme tomu, určitá forma liberalizace....

Tolik I.R.Š.Možná, že se čtenáři zdá, jakými blbostičkami se tamní stát zabývá. Připomeňme si však kolik blbostí a hovadin zavedly a provedly naše vlády za poslední dobu a kolik miliard toto činění stálo daňové poplatníky.

Mimochodem si dovedu představit vládní inzerát určený debilům a blbům, kteří posprejují každou novou fasádu: "ZDARMA letecký výlet do Singapuru jako stáž. Náčiní (spreje) přibalte!". Po příletu se zavazujete pro své kamarády provést přednášku o svých zážitcích !  Účastníci zájezdu by jistě měli o čem kámošům vyprávět, možná se i pochlubit dovezenými suvenýry na svých zadnicích.

Pramen: Pátek LN, 29.6.2012

 

images.jpg

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 411011
Měsíc: 11167
Den: 367