Jdi na obsah Jdi na menu
 


SV2ASP/A - Mnich Apollo

21. 5. 2015

Současné potíže lotyšských radioamatérů, kteří s nadšením přiletěli do Řecka a docestovali až do mnišské republiky Athos s přesvědčením, že jejich plánovaná expedice SV2/YL7A bude bombou v DX-světě by nebyly, pokud by si předem nezjistili fakta - co taková "případná expedice" obnáší.

Samozřejmě nebyli první a nepochybně nebudou ani posledními z těch, kteří by si rádi z této exotické DXCC "země" zavysílali.

Stačí se podívat do nedávné doby a zjistíme kdo z radioamatérských celebrit měl podobné úmysly. Paul, N6PSE, David, K3LP či Zorro, JH1AJT. Každý z nich s "dárkem" v podobě antén či transceivrů s příslušenstvím. Asi nejštědřejší byl JH1AJT - předal monkovi Kenwood TS480HX se zesilovačem 500 W a postavil z věže kláštera Docheiariou dokonce dipol na 14 a 21 m.

Lotyšům bylo povoleno stát se v mnišské republice pouze poutníky. Měli štěstí, že nepřišli v šortkách a v bílých teniskách - to by vpuštěni nebyli. Samozřejmě o vysílání mohli pouze snít. Proč ? Inu o případném povolení k vysílání z Athosu rozhoduje 20-ti členná rada mnichů a k souhlasu je potřeba 14 kladných hlasů. Členem rady je i mnich Apollo, známý z pásem jako SV2ASP/A. Od roku 1988, kdy složil potřebné zkoušky si postupně a velice pomalu budoval pozici, která v poslední době vyústila ve faktický monopol na vysílání z exotické země DXCC, jež se nachází mezi dvaceti nejžádanějšími zeměmi světa.

Je zajímavé, že monka (mnicha) navštívil přímo v Athosu i Slávek, OK1TN. Od něj jsem získal zajímavé informace, které mne vedou k napsání těchto řádků. Domnívám se, že současná pozice Apolla v radě znamená, že se hned tak někomu nepodaří z těchto končit vysílat. Zkrátka nemají šanci získat ono potřebné povolení.

Apollo se stal mnichem v roce 1973, v klašteře Docheiariou sídlí od roku 1980. V roce 1986 při pracovní činnosti utrpěl jeden z mnichů úraz na oku. V rámci lékařské péče o něj na nejbližší oftalmologické klinice nabádal MUDr. Nick Georgiades, SV2RE doprovod, aby někdo z mnichů získal radioamatérskou koncesi a v době nemožnosti telefonního spojení a neexistence mobilních telefonů mohl zajistit potřebnou pomoc. Onou potřebnou osobou se stal mnich Apollo a začal se připravovat na složení potřebné zkoušky a získání licence u George, SV2UA. Vše se podařilo a domnívám se, že Apollo získal dost potřebných bodů u svých nadřízených.

Je třeba jej i pochválit, na direkty odpovídá spolehlivě, ale bohužel od získání koncese v 80-tých létech minulého století má na svém kontě pouze něco přes 50.000 QSO, což je pro žadatele zoufale, zoufale málo. Apollo samozřejmě nikam nespěchá, současná situace mu náramně vyhovuje. Adepti na vysílání (zejména z W a JA) jej zásobují tím nejmodernějším komunikačním materiálem. Samozřejmě jej to nestojí "ani vindru".

Dobrý job, dobré hobby. Že ano ? Ale pořád je to lepší, než získat koncesi třeba v u Kim Čong Una v P5.

004.jpgSV2RE,Apollo,SV2UA před zkouškami.

apollolog.jpg

SV2ASP/A v roce 2015  

serbia_athostrip-237.jpg

A ještě Števo v IDXP č.1245:

SV/A MOUNT ATHOS* Veľa sa popísalo na rôznych fórach o pripravovanej DX expedícii Yurisa YL2GM do Mt. Athosu a veľkú“ zásluhu“ na tom že sa nakoniec neuskutočnila majú Gréci ktorí nemohli „prežiť“ že sa na Mt. Athos dostane niekto iný než oni. YL operátori mali pôvodne pracovať 19.-28.5. pod značkou SV2/YL7A (IDXP 1244). Yuris YL2GM pri príprave expedície navštívil tri krát Mt. Athos a pri každej návšteve dostal pred viacerými svedkami od dvoch najvyšších predstaviteľov Mníšskej Republiky ústne povolenie k rádioamatérskej prevádzke, ktorá sa mala uskutočniť mimo kláštorov zo stanového tábora. Na tomto základe Yuris 14.5. publikoval pripravovanú DX expedíciu. Hneď na druhý deň sa však Kostas SV1DPI a SV2IR telefonicky spojili s Apollom SV2ASP/A ktorý bol v tom čase v Grécku na zbere olív a na základe ich informácií im Apollo sľúbil že sa spojí so Svätou radou (Holy Council) ktorú tvorí 20 čelných predstaviteľov kláštorov (medzi nimi je aj Apollo) ktorí rozhodujú o všetkom čo sa na území Mníšskej Republiky deje. Isté je že Apollo ovplyvnil rozhodnutie Rady do takej miery, že Svätá rada nielenže nedala povolenie k rádioamatérskej prevádzke, ale zrušila aj ich pútnické víza a zakázala im vstup na ich územie. YL operátorom po namáhavej 2700 km ceste cez LY, SP, OM, HA, YO, LZ a SV neostávalo nič iné len sa opačným smerom vrátiť späť domov. Nie všetci svätí sa chovajú ako svätí a o Apollovi to platí stonásobne....

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 411010
Měsíc: 11167
Den: 367