Jdi na obsah Jdi na menu
 


TOP EUROPE

13. 5. 2014

Níže uvedené řádky jsou mým soukromých názorem, který nechci nikomu vnucovat, pouze jsem se zamyslel, kde v Evropě jsou radioamatéři nejlépe organizováni.

Za bezkonkurenčně nejlepší považuji Německo a její organizaci DARC. Je pro to mnoho důvodů a s bezvadnou organizací našich sousedů se setkáváme každý den i na radioamatérských pásmech. Spojení obou politicky rozdílných států v roce 1990 proběhlo i v našem hobby bez konfliktů. Vznikly nové DOK, která hladce vplynuly do organizace stávající. Špičkoví radioamatéři z bývalé Deutsche Demokratische Republik zaujali i v nově rozšířené organizaci jak čestná místa, tak se přidávali a přidávají do expedičních týmů, z nichž ty organizované z DL patří mezi nejlepší.

Vynikající úroveň má v této zemi práce s mládeží, ale hlavně to, co nemají nikde jinde v Evropě - zapojení žen všeho věku do světa amatérského rádia. To můžeme přátelům v DL pouze závidět.

Protože organizaci DARC byl již věnován samostatný článek, chci se zmínit o další zemi, kterou řadím na pomyslné druhé místo v mém žebříčku těch nejlepších. Je to Velká Britanie (United Kingdom) a její RSGB – Radio Society of Great Britain, která oslavila v roce 1913 úžasných 100 roků existence.

RSGB dala světu mnoho famózních radioamatérů, z nichž chci začít s nezapomenutelným G5RV (i on má na tomto webu samostatný článek). Po II.světové válce jej následuje generace mladých radiotelegrafistů, které zná celý radioamatérský svět: G3NUG,G3SWH,G3SXW či G3TXF a mnoho, mnoho dalších. Vyjmenovat je by zabralo mnoho místa. Z nejmladší generace nemohu opomenout G7VJR. Domnívám se, že žádný jiný HAM v jeho věku nedal ostatním tolik nových zemí a prefixů jako on. RSGB se člení na 13 regionů GM 2, GW 2, GI 1 a G 8. Regiony se dělí na distrikty.

V čele organizace je  správní rada s 33 členy a výkonný výbor se sedmi členy. Od dubna roku 2014 je prezidentem RSGB Dr.John Gould G3WKL.

Zpravodajství RSGB lze slyšet již od 25.9.1955 v pásmu 80 m, každou neděli od 10.00 UTC. V současné době je zajišťuje u stanice GB2RS manager G3VBA. Zaujaly mne dva z výborů, a sice pro IARU, který má devět členů. A výbor pro IOTA program. Ten je 3-členný v čele je manager a předseda G3KMA.

 

Vše dobré, co víme "o staré dobré konzervativní Britanii" se promítá i do práce a jejich výsledků. Namátkou lze zmínit výbornou práci QSL služby a tradičně, zřejmě nejlepší na světě, práci QSL manažerů, z nich nejvýše ční zářivá hvězda mezi všemi – G3TXF Nigel Cawthorne. A když jsme u těch tradic, já osobně si obrovsky cením vztahu drtivé většiny radioamatérů z této země k telegrafii. Myslím si, že to v celém širém světě nemá obdoby.

A na závěr jednu perličku, která RSGB věrně charakterizuje: V roce 2004 jsem nedostal odpověď na mou QSL poslanou direkt za úžasnou expedici 3B9C na Rodrigues Island. Po půl roce jsem zkusmo poslal email na RSGB (nikdo konkrétní zmíněn nebyl). Do 6 dnů přišla QSL s omluvou přímo od G3NUG. Od té doby na RSGB a G3NUG, Nevilleho nedám dopustit !

 

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366