Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ukrajina

20. 2. 2015

Ještě nedávno jsme o Ukrajině věděli pouze to, že jde o systematicky rozkrádanou zemi ze všech stran. Nedivme se proudu emigrantů z této země, odkud známe zejména uklízečky a stavební dělníky (mnohdy s kvalitním vysokoškolským vzděláním), kteří u nás pracují za zanedbatelný peníz, dost často ilegálně. Pánové zaměstnavatelé se spokojeně pakují.

To média tolik nezajímá, ale zejména bulvár okamžitě reaguje na trestnou činnost zanedbatelného % migrace z této země. Tato země je nešťastná a prchajícím se nedivím. Za Stalina několik hladomorů, přičemž se zemi říká "obilní silo Evropy". V roce 1986 Černobyl a zejména v tomto století jde o zcela rozvrácenou zemi, plnou korupce, s mizernou armádou, se kterou si t.zv. separatisté pohrávají jako kočky s myší.

Přitom jde v Evropě o druhou největší zemi (po Rusku), bohužel s ekonomikou na úrovni Mongolska nebo Salvádoru.

¨Východní Ukrajina je oblastí silně ruskojazyčnou, svázanou s Ruskem pevnými kulturními, náboženskými i ekonomickými vazbami. Krvavý střet již teď vyhloubil mezi tamním obyvatelstvem a vládou v Kyjevě řadu obtížně překonatelných příkopů.

Případné vojenské dobytí východních oblastí ovládaných separatisty by tudíž mnohé z příčin konfliktu stejně nevyřešilo. Úspěch ve válce s Putinem o Ukrajinu proto předpokládá rovněž silný západní tlak na současnou ukrajinskou vládu, aby zavedla potřebné reformy, které učiní ukrajinský státní aparát schopnějším i čitelnějším, a tedy v budoucnu způsobilým přijímat třeba i účinnou vojenskou pomoc.

A posléze předpokládá též větší otevření evropského trhu pro ukrajinské výrobky i trhu pracovního pro tamní obyvatele. To jsou věci minimálně stejně důležité jako aktuální demarkační čára či aktuální frontová linie. Tvoří totiž součást války v širším slova smyslu.

Ustojí ruská ekonomika sankce, nebo se začne hroutit? A postaví Ukrajinu na nohy 40 miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu, nebo tyto peníze skončí v nějaké bezedné oligarchické jámě? Výsledek bitev na těchto válčištích rozhodne celý konflikt spíše než co jiného.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 411009
Měsíc: 11166
Den: 366