Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výročí

21. 8. 2017

Co předcházelo srpnu 1968 ?

  • Čs.emigrační vláda přijala v r.1943 Stalinovo pozvání do Moskvy. Vedoucí delegace Eduard Beneš vsadil na špatnou kartu - vybral si jako hlavního partnera SSSR, se kterým uzavřel smlouvu o přátelství v prosinci 1943.
  • V dubnu 1945 byl přijat Košický program, který již naznačoval, jakým směrem budou řízeny později z Kremlu kroky ČSR.
  • Volby v r.1946 znamenaly v Českých zemích výhru komunistů. Slovensko se ještě drželo, zvítězila Demokratická strana.
  • Únor 1948. Již v závěrečném stádiu Meniérovy choroby slabý prezident Beneš ve všem vyhověl požadavkům komunistů. Moci se ujala vláda v čele s K.Gottwaldem (ještě s Janem Masarykem, který byl zavražděn v březnu r.1948).
  • 14.6.1948 po abdikaci Beneše zvolen prezidentem Klement Gottwald.
  • 5.7.1947 - Direktivní instrukce SSSR komunistickým stranám budoucí RVHP - odmítnout Marshallův plán Hospodářské obnovy evropských zemí. ČSR přitom měla snahu ústy ministra zahr.věcí V.Clementise Marshallův plán přijmout. Rozkaz z Moskvy byl jasný - NE !  V ČSR na rozdíl od Západního Německa začal prudký (nejen hospodářský) pokles.
  • 50-tá léta. Pod vvedením KSČ začíná velký politický teror v čele s procesy s Dr.Horákovou a Slánským a spol. Je zajímavé, že de Leopoldova šel sedět budoucí dědeček vrchního současného komunisty V.Filipa. Přesto, že byl rehabilitován (dědeček) až v r.1990, stal se Filip, nar. 13.1.1955 od r.1983 kandidátem fízlovské STB, od r.1986 pak jejich ideologickým spolupracovníkem. Komunistický teror čítá více než 230 vykonaných rozsudků smrti. K tomu připočíst kvanta politických vězňů + vojáky PTP (černé barony), důkladné rozkulačení (odebrání pozemků a jejich nucený přesun do JZD).
  • 14.3.1953 umírá těsně po příletu z pohřbu Stalina, těžký syfilitik K.Gottwald. Prezidentem se stává Antonín Zápotocký, významný lhář. V rozhlasovém projevu 29.5.1953 oznamuje národu, že naše měna je pevná. Prásk, bum ! 1.6.1953 je ohlášena měnová reforma. Peníze vytištěny v SSSR (asi nejošklivější jaké kdy Češi a Slováci drželi v ruce) jsou pouze cáry papíru. Drtivá většina národa má znehodnoceny úspory, propadly jim vázané vklady a znovu masivně pokračuje pokles životní úrovně (soudruzi Filip a Semelová jsou ještě na houbách).

​Po úmrtí A.Zápotockého je zvolen prezidentem 19.11.1957 Antonín Novotný, dle západního tisku prý nejkrásnější prezident na této planetě. Vydržel ve funkci do 22.3.1968.

A jsme v roce 1968, který začíná ve funkci nejvyššího komunisty Alexander Dubček. Historie jej s odstupem hodnotí jako naivního komunistu a slabocha. Každý nechť si udělá úsudek sám. Jisté je, že zpočátku odsouhlasen Moskvou jim v I.pololetí roku 1968 začíná pěkně lézt na nervy. Ještě v lednu hlásí Leonid Brežněv v Praze: Eto vaše dělo (nemyslí tím kanón). Velice brzy zjistí, že to budě jiné dělo.

A začínají se dít věci: Ludvík Vaculík zveřejňuje 2000 slov, kde mluví ze srdce většiny národa. Množí se podpisy význačných osobností ČSR. Archy podepisují lidé na všech místech republiky. Co Moskvu tak naštvalo ? Úplně normální politické požadavky, běžné v každém demokratickém státě.

Komunistická strana, která měla po válce velikou důvěru lidí, postupně jí vyměňovala za úřady, až je dostala všechny a nic jiného už neměla. Musíme to tak říci a vědí to i ti komunisté mezi námi, jejichž zklamání nad výsledky je tak veliké jako zklamání ostatních. Chybná linie vedení změnila stranu z politické strany a ideového svazku v mocenskou organizaci, jež nabyla velké přitažlivosti pro vládychtivé sobce, vypočítavé zbabělce a lidi se špatným svědomím. Jejich příliv zapůsobil na povahu i chování strany, která nebyla uvnitř zařízena tak, aby v ní bez ostudných příhod mohli nabývat vlivu pořádní lidé, kteří by ji plynule proměňovali, tak aby se stále hodila do moderního světa. Mnozí komunisté proti tomuto úpadku bojovali, ale nepodařilo se jim zabránit ničemu z toho, co se stalo.... (výňatek).

No nelíbilo se to většině komunistů českých, ale zejména těm okolo v čele s SSSR. Začalo to vojenským cvičením na našem území. Národ nevěřil sýčkům, že to bude pokračovat. A ve větší míře.

Dnes je tomu neuvěřitelných 49 roků.

I já se stal "kontra". Byť měli v ČSSR všichni radioamatéři zákaz vysílání, kašlal jsem na to a díky toleranci policajtů v Prachaticích jsem zažil na pásmech obrovské "pajlapy" na které nelze nikdy zapomenout (vice viz MENU-Nostalgia).

Je neuvěřitelné, že obrovský úspěch u národa měla jednoduchá básnička "Lapkové", kterou zaregistrovali cenzoři pozdě. V dětském časopise Mateřídouška jsme četli:

Žijí, žijí ve stepi,

jeden v suché otepi,

druhý v laptích pod pařezem,

třetí v díře mezi bezem,

ať si jsou, kde si sou,

jen ať nám sem nelezou !!!

Ještě teď si ji pamatuji - geniální a při tom krásná a jednoduchá. Autora si již nepamatuji, ale dost se o něm píše. Šéfredaktor dětského časopisu byl přinucen s ním okamžitě ukončit pracovní poměr s tím, že jej nikdo další nesměl přijmout do další práce. Autor spáchal sebevraždu...

Rusové se satelity (NDR,Polsko,Maďarsko, Bulharsko) okupovali spojence z Varšavské smlouvy. Podnětem byl t.zv. "Zvací dopis" dlouho Rusy utajovaný. Až 15.7.1992 jej zveřejnil centrální archiv v Moskvě. Dle slovenského historika Laluhy ho předal na WC (?!) bratislavského hotelu Sorea dle pokynů signatářů: Indry,Biľaka,Koldera,Švestky a Kapka - pracovník ÚV KSČ Zbyněk Soják Leonidu Brežněvovi. Soudruzi signatáři krom nemocných Švestky a Koldera a sebevraždu spáchajícího Kapka (1990) v klidu dožili ve svých rezidencích. Pouze bývalým GŘ ČKD PRAHA Antonínem Kapkem pohnulo svědomí. Zkrachovalý krejčík Vasil Biľak (na saká nepúšťať) skonal ve své vile teprve nedávno.

Je zajímavé, že soudruzi k podpisu nepustili (že by náhoda) toho nejjednoduššího Milouše Jakeše. Těch pět jsou neodsouzeni velezrádci ! Milouš může být v klidu a chodit na 1.máje....

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< únor / 2019 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 371185
Měsíc: 10127
Den: 305