Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zmizí Severní Korea ze seznamu zemí DXCC ?

18. 3. 2017

V současné době jde o zemi Nr.1 v seznamu nejžádanějších zemí podle seznamu DXCC (MOST WANTED).  Tato "Jednička" má však hodně úskalí v mezinárodním postavení země, ekonomické situaci a zejména v postavě Kim Čong Una, který stojí v čele země.

Korejská lidově demokratická republika (KLDR) má své ambasády pouze ve 42 zemích (ČR je jednou z nich) a cosi jako diplomatické vztahy udržuje se 162 zeměmi. Má však 3. největší armádu na světě (1,3 mil.).

Za vznik nenormální situace mohou 2 vítězné velmoci po skončení II.světové války: SSSR a USA. Ty se dohodly v roce 1945, bez účasti korejské politické reprezentace, že zemi rozdělí na dvě části s hranicí na 38. rovnoběžce. K oficiálnímu rozdělení na dva ideologicky antagonistické státy došlo v roce 1948. Sever pod patronátem SSSR a jih v péči USA. Další chybný tah spočíval v odchodu armád SSSR a USA z Koreje. Že šlo o fatálně špatné rozhodnutí, se ukázalo velice brzy. 25.6.1950 vnikla vojska ze severní části přes 38.rovnoběžku s cílem nastolit v celé zemi režim vedený komunisty Kim Ir Sena. Garant mírového rozdělení byla Organizace spojených národů. A tak počala 3-letá válka, při které padlo přes 3,5 mil. lidí na obou stranách. K příměří mezi OSN a KLDR došlo 27.7.1953. Ovšem válečný stav mezi severní a jižní Koreou trvá do současné doby. Všechny dohody o vzájemném neútočení byly Severní Koreou jednostranně vypovězeny 8. března 2013, poté, co Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu další sankce kvůli jejímu třetímu jadernému testu. 

Země je ekonomicky velmi slabá a vyčerpaná.

Velkou podporu měla od SSSR a dalších lidově demokratických zemí, avšak po kolapsu Východního bloku na začátku 90. let se stala jednou z mála zemí, kde se režim nezhroutil, a staré vazby tak byly přetrhány. To vedlo k ohromné krizi, jejímž následkem byl jak hladomor, tak hospodářský úpadek. Přestože hospodářská výkonnost stále klesá, země vynakládá stále v poměru se svými sousedy enormní náklady na zbrojení. Veškerá technika včetně vojenské je však vzhledem k izolaci státu považována za velmi zastaralou, nicméně nepočetné elitní vojenské jednotky disponují kvalitními zbraněmi. Země trpí nedostatkem elektrické energie; v důsledku toho musí být radikálně omezena spotřeba domácností – povolen je jen určitý počet spotřebičů, během noci pak bývá energie odpojená. Ochromena je též dopravasoukromé vlastnictví automobilů téměř neexistuje a obyvatelé cestují většinou na kolech nebo hromadnou dopravou.

Historicky je prokázáno, že rozdělené země nutně spějí ke sjednocení. Vietnam a Německo jsou toho přesvědčivým důkazem. Ono největší plus takového sjednocení se projeví v mohutném hospodářském růstu. Vždyť Německá spolková republika se stala lídrem v Evropě.

Že to bude KLDR ještě chvíli trvat, to má na svědomí pokračovatel dynastie "Kimů" jménem Kim Čong Un. Může se "pochlubit" několika hladomory v zemi, likvidací svých politických oponentů, ale zejména rozvíjejícím se jaderným programem. Severní Korea je barbarská despocie, ale není to stát primitivních blbů. Jinak by nemohli mít ty rakety a hlavně atomové zbraně. Že se to nelíbí USA je nasnadě. Po nástupu nového prezidenta již došlo k návštěvě ministra zahraničních věcí. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že americká politika "strategické trpělivosti" vůči Severní Koreji skončila. Jednou z možností je i vojenská akce proti Pchjongjangu, pokud by se hrozba ze strany KLDR dále zvýšila, dodal Tillerson, který v pátek zahájil návštěvu Jižní Koreje.

A ještě jeden aspekt. Chytráci od Kima III. disponují drogou metamfetamin, která má zelenou ve výrobě. Cílem je export v co nejširším měřítku a nezanedbatelný přísun $$$ do rozkradeného státu. Hlavním odbytištěm severokorejského metamfetaminu je Čína a podle odborníků nemá jeho čistota obdoby a dosahuje až 98 procent. Zejména severovýchod Číny je nejohroženější a raketově zde roste počet závislých, kteří metamfetaminu říkají ledová droga. Oblíbenost drogy roste i mezi celebritami a Čína uznává, že s ní má problém. Čínští policisté ročně zadrží metamfetamin za desítky milionů dolarů, což je jen špička ledovce. Čína ale považuje původ zadrženého metamfetaminu za citlivou informaci a nechce ji sdělit.

Výmluvná je statistika: průměrný měsíční výdělek obyčejného korejského občana činí 1 $ (slovy jeden dolar). Pokud mám dlouhodobě prázdný žaludek a vůdce se s parťáky soustavně přežírá, jde láska k němu stranou.

Hlavní brzdou změny režimu KLDR je velký bratr - Čína. Současný stav (mimo drogy) mu náramně vyhovuje. Poslušný mopslík v podobě korejského vůdce ho neohrožuje. Obdobně umožnil i jeho nevlastnímu bratrovi pohodlný život v Macau, pokud nebyl brácha na pokyn mladšího bráchy nedávno profesionálně zlikvidován. Na vše ostatní může říci onu známou větu : Eto vaše dělo.

Přes vše výše uvedené se domnívám, že pokračující čas není spojencem Kima III. Vzpomeňme na kdysi nesmrtelného Muamara Kaddafího (viz článek Lynč na tomto webu)-skončil pověšen na háku a pro potěšení občanů byl takto vystaven v mrazící výloze. V KLDR může k něčemu podobnému také dojít...

 

ee8ed0d666012b8e518608e65c88b5fc.jpg

rsa6b278f_pamatnik_muzeum_korejske_revoluce.jpg

 

 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 7
Celkem: 411010
Měsíc: 11167
Den: 367