Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poprvé v DIG-CW rundě

12. 2. 2017

Mohl za to DIG JOURNAL, perfektně dělaný časopis obsahující novinky z klubu, který vycházel neperodicky přibližně 5x do roka. Mimo jiné přinesl i zprávu DIG-CW sekce, že se rozběhla telegrafická runda, kterou vede DL7DO, Ralf Herzer z Berlína.

V roce 1972 jsem si umínil, že se zúčastním své první DIG-QSO-PARTY, která se konala netradičně 18.6.1972. (Pevné termíny DIG závodů v té době nebyly). S Jirkou, OK1APG a Rudou OK1AMR (nw OK1HB) jsme se domluvili, že pozveme ze Slovenska Tibora (ex OK3BG), kterému sebrali koncesi za jeho postoje v boji o samostatnou radioamatérskou organizaci soudruzi z ÚV Svazarmu (v čele jeho likvidace stál smutně proslulý plukovník Krčmárik, OK3DG).

Tibor nás potěšil, přicestoval přímým autobusem z Bratislavy do Prachatic (mé tehdejší QTH).

V pátek odpoledne jsme se sešli o terénního GAZ-u, se kterým jezdil Jirka Pešl z Holubova (OK1APG). Jelo se na horu Libín - 1093 metrů vysokou s rozhlednou nad Prachaticemi, ale hlavně chatou turistů, kde jsem měl známé. Chatu nám na víkend zapůjčili.

Stavbu LW 83 metrů si vzal na starost opět Jirka, kterému výšky nedělaly žádnou starost. Byl revizní technik TV- vysílačů k nedaleké Kletě a po domluvě s vojáky na tamní hlásce mohl ukotvit druhý konec drátu na vysokém stožáru. Vše bylo ihned vyzkoušeno, vše šlapalo výborně a hned jsme se pustili do vysílání ze vzácného čtverce - tenkrát HI01 (pro diplom 150 QRA na KV. Vysílal samozřejmě i Tibor, který říkal, že si to po 3 létech užívá. Byl QRV přes celou noc. Já jsem se dobře vyspal na telegrafickou party, která začínala na 80 m v 08:00 SEČ. První QSO byl samozřejmě šéf cw-rundy DL7DO, čtvrté QSO - Petr, OK3EE. Jiné QSO s OK zaznamenáno nemám. Od 10:00 hodin závod pokračoval na 40 m. Výsledek průměrný, ale měl jsem radost, šlo o můj první DIG závod. Tibor odjížděl spokojen domů. Kamarádi Jirka s Rudou si také zavysílali.

V té době běžela telegrafická runda i přes prázdniny a já si řekl, že se na průběh nejdříve připravím poslechem, abych věděl co a jak. Ve středu 2.8.1972 jsem byl připraven na QRG 3,555 MHz a přesně v 18:30 se ozval DL7DO, tenkrát ještě ne jako DK0DIG. Začal sbírat stanice, vše probíhalo ukázněně a já věděl, že nebude problém za týden se do rundy přihlásit. A za týden již obvyklý průběh, dostal jsem číslo 12 z tenkrát přítomných 22 stanic. Jako perličku uvádím i přítomnost Alfonse DJ8VC, což je současný mngr (mimo jiné) diplomu EU-PX-A. Měl číslo 19. Žádnou jinou OK stanici jsem neslyšel. Tenkrát aktivní členové OK3EA,Harry a OK2BMS, Miloš se účastnili čtvrteční SSB rundy (na tu jsem se ještě necítil, až teď vím, že šlo o zbytečné obavy).

Má účast se stala pravidelnou, podvečerní středu jsem si nedovedl jinak představit. Brzy začaly přicházet QSL a já věděl, že se pomalu blíží duben 1973 a s tím i jubilejní telegrafická runda č.100, což byl fantastický zážitek. Ale o tom je článek na tomto webu a kapitole DIG jinde.

Nápad s rundami bohudík vydržel, probíhají i v současné době, právě tak i DIG závody. Každý si může vybrat to, co mu líbí. Díky účasti v rundách a závodech jsem měl to štěstí, že mám potvrzená QSO s historicky nízkými členskými čísly, z nichž je většina již , to je velká škoda, silent key. Zbývají již jen milé vzpomínky.......

 

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< březen / 2019 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 378931
Měsíc: 9309
Den: 263