Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za Petrem, OM3EE

13. 7. 2016

Dvě členská DIG čísla: 251 a 271 označují mé kamarády Petra, OM3EE a Tibora, OM3BG. Ten druhý jmenovaný vyjel v podvečer jednoho listopadového dne roku 2006 na projížďku s kolem a smetlo ho auto. Ten první jel v neděli 10.7.2016 s xyl Inge na zájezd po středním Slovensku a řízením krutého osudu ukončil svůj požehnaný život jako jediný z autobusu, kterému praskla pneumatika. Inge sedící s Petrem na zadních sedadlech je těžce zraněná a bojuje o život.

Tyto řádky se mi píší těžce, protože jsem oba dobře znal. V éteru jsme na sebe narazili někdy v roce 1969, tedy v době lovu QRA čtverců. Harry, OK3EA, známý DX-man vyjel s Petrem, OK3EE po raritních QRA na hranicích s Maďarskem. Brzy došly obě QSL.

Záhy potom, co jsem se stal členem DIG, jsem zaregistroval, že 15 čísel za mnou (DIG 251) se objevil i Petr, aby to bylo úplné DIG 271 byl Tibor, OK3BG z Nových Zámků.

Tiborovi odebrali normalizátoři v čele s plk. Krčmárikem, OK3DG koncesi (viz článek na tomto webu), Petr pracoval tiše, nenápadně zejména telegraficky, kdy jsem ho začal registrovat v DIG-CW rundách a DIG závodech.

Je paradoxem, že osobně jsme se seznámili až v roce 2009 v Bavorsku, v Adlersbergu. Nejdříve to bylo QSO v mobilním závodě a pak setkání s kamarádem a jeho xyl Inge večer u piva.

Tak jako na pásmu - účast skromný sympaťák, který toho moc nenamluvil a já ho tenkrát nutil dělat QSO s dalšími účastníky, které by jinak nikdy na pásmu neslyšel.

 Druhý den, na výletu jsme již chodili společně a rozvinuli povídání o všem. Říkali jsme si, že jsme se stali vlastně nejstaršími členy DIG v OK a OM. Dozvěděl jsem se, že Petr byl dlouhodobým pracovníkem Slovenské TV. XYL přednášela na bratislavských VŠ . Z pivovaru na kopečku jsme sjeli do městečka u vody a zjistili, že bydlíme ve stejném útulném hotelu.

Další vzpomínka je z podbořanského setkání DIG v roce 2013. První šok byl, když Zdeněk, OK1AR vyhlašoval nejstaršího účastníka setkání, byl to Petr. nebyl spokojen, že se stal středem pozornosti, bylo mu neuvěřitelných 83 roků a já bych mu typoval o 20 roků méně ! Byl perfektním tlumočníkem do němčiny a v této profesi byl nenahraditelný.  Obyčejný tlumočník by si nevěděl rady s hláskováním radioamatérských call. Ptal jsem se ho tenkrát, proč ještě nezažádal o DIG TROPHY 1000. Říkal mi, že ho děsně otravuje vybírat QSL pro diplomy. Zejména WDXS mu dala zabrat. Ještě minulý týden mi napsal, že dává dohromady FAMILY AWARD (jeho poslední před podáním žádosti), ale prý má málo stanic. To nebylo možné, protože pouze z VKV rund 2009,2011 a 2013 musel mít bohatě přes 100 stanic. Tak jsem mu vypsal přes 100 možných typů. Bohužel měl naplánován zájezd....

Velký Wouf Hong si Petra povolal k sobě, domnívám se, že to uspěchal. Gentleman každým coulem se srdcem na dlani, který myslel spíše na to jak pomoci druhým, než sobě , nyní vstoupil do vybrané společnosti radioamatérských velikánů. Ať se ti i tam daří Petře !

Zůstáváš navždy v našich srdcích !

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< září / 2018 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 328490
Měsíc: 6796
Den: 261