Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímám se o DIG

10. 10. 2016

DIG - DIPLOM INTERESSEN GRUPPE je v současné době jediný mezinárodní klub zájemců o radioamatérské diplomy v Evropě, který je otevřen širokému okruhu zájemců, od kterých požaduje splnění tří základních podmínek:

  1. ​​Žadatel musí být členem národní radioamatérské organizace, která je součástí IARU (V OK je to Český radioklub).
  2. Žadatel musí v době podání žádosti vlastnit 25 radioamatérských diplomů, z toho 3 z řady DIG.
  3. Žadatel musí uhradit společně s žádostí sumu buď 15 €, nebo ekvivalent 20 $ (v době psaní tohoto článku je výhodnější platit v € - cca 410.-Kč, v $ jde o 485.-Kč - valutu zakoupíte snadno v každé směnárně)

​Žádost se posílá na předepsaném formuláři (http://diplom-interessen-gruppe.info/) na adresu sekretáře klubu : Werner Theis, DH1PAL, Luxemburger str.53, D-53881 Euskirchen, Germany.

Pokud žadatel udělá tyto první kroky, může se těšit, že obratem dostane od DH1PAL obálku s členskou listinou a svým členským číslem. Přiloženy budou základní klubové informace jako stanovy a diplomový program klubu.

Tak můžeme předpokládat, že jste se stali členem klubu DIG. Doporučuji zúčastňovat se členských sítí (Die Runde), které jsou každou středu (CW- na 3557 kHz, od 18:00 UTC,DF1DV je vedoucí Rundy), či čtvrtek (SSB na 3775 kHz, 18:00 UTC, vedoucí Runde se střídají, nejlépe je počkat si zpočátku na Zdeňka, OK1AR pod call OK1KIG). Rundy jsou pravidelné mimo prázdniny a vánoční svátky. Od přihlášených se očekává, že po zavolání řídící stanice pozdraví, předají report, představí se křestním jménem a členským číslem. Mohou požádat i zúčastněné stanice o QSL a oplátkou jim pošlou QSL svůj via bureau.

Časem si zvyknete na provoz Rundy, zaznamenáte nové členy i Silent key (kteří jsou ohlašováni na začátku).V Rundách je dostatek aktuálních DX-informací a informací diplomových.

DIG organizuje každý rok 3 členské závody v měsících březnu (SSB), dubnu (CW) a květnu (VKV) - podrobnosti na webu české sekce DIG, nebo via OK1AR.

Krátkodobé závody jsou v červnu (jarní kontest) a říjnu (narozeninový kontest na počest založení klubu v říjnu roku 1969).

Jste-li nový člen, doporučuji se přihlásit u předsedy české pobočky DIG. Je jím Zdeněk Říha (ok1ar@seznam.cz).

Jste tedy držiteli minimálně třech diplomů z řady DIG a můžete se vrhnout na diplomy DIG další. Jejich nabídka je propracovaná sofistikovaně. Zjistíte, že jde o diplomy, které získáte snadno (DIG 30 za QSO s 30 členy DIG na KV-to uděláte v jednom DIG závodě), 77 DIG AWARD za 77 DIG členů s podmínkou, že DIG musí být minimálně ze 7 rozdílných zemí, z jedné země můžete použít nejvíce 7x7=49 členů DIG. Nebo W-DIG-M, který požaduje ve 3.třídě QSO s nejméně 50 členy DIG. Zde doporučuji ihned v začátcích soustředit se na diplomy v nejvyšší-tedy I.třídě. Proč ? Při pozdější žádosti o DIG 1000 TROPHY je požadováno vlastnictví všech DIG diplomů v nejvyšší třídě ! Ušetříte tedy dost peněz.

Některé DIG diplomy vám budou trvat delší dobu k získání, podmínky k získání jsou tvrdší. Jde o CW-Plaketu, VKV-Plaketu a TROPHY DIG 500. Při lovu na ně se počítá každé QSO s členem DIG za 1 bod,držitelé Plaket a TROPHY jsou za 2 body, klubové DIG a zvláštní stanice za body 3.

Nejvyšší DIG trofej je DIG 1000. Ta vyžaduje vaši všestrannost. Tedy QSO telegrafická, VKV i fone. Nutným požadavkem jsou i DX-QSL (W-DX-S,TMA,IAPA).

Za vyšší třídy diplomů se vydávají nálepky, dtto za diplomy pouze 2xCW a VKV. Je ironií osudu, že mnozí vynikající DIG členové nemají červenou - tedy CW Plaketu ! Buď nechtějí pracovat CW, nebo ji nezvládají. Jsou tedy vyřazeni z boje o DIG 1000 TROPHY.

V OK je t.č. cca 12 držitelů této nejvyšší trofeje. Seznam naleznete na tomto webu. Počtem členů, aktivitou a účastí na mezinárodních DIG setkáních je DIG-OK sekce po DL, druhá nejlepší. Je to především zásluhou předsedy sekce - OK1AR.

Pokud jste dočetli až sem - máte základní informace o DIG a já vám přeji plno zábavy v éteru. Je o co bojovat !

zdiplomy1.jpg

zdiplomy2.jpg

trophys.jpg

 
 

 

Portrét


Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< září / 2018 >>

Statistiky

Online: 6
Celkem: 328490
Měsíc: 6796
Den: 261