Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bouvet Island a tahanice kolem něj

16. 1. 2017

Je zajímavé, že pozornost DX-manů není tolik upřena na Crozet Island FT5/W, který je přístupnější než osamocený Bouvet. V poslední době jsme zaregistrovali snahu Marka, ON4WW, který se rozhodl pro sólo expedici. celá akce narazila (jak to obvykle bývá) na nedostatek finančních prostředků. Brzy po něm se ozval Alex,UN7PCZ, který již předložil konkrétnější plán a ani jemu se nevedlo. Bylo jasné, že expedice má šanci pouze v případě nejen movitých kandidátů na účast, ale zejména i dovedností sehnat pořádný balík peněz. Do hry vstupují dva expediční velikáni Ralph Fedor, K0IR a Bob Alpin, K4UEE. Jejich jména ihned připoutala pozornost radioamatérů, zejména když vešla ve známost i účast DJ9ZB,EY8MM,UA3AB či VA9DX. Tým čítá prozatím 20 členů, avizuje provoz na začátek roku 2018 jako 3Y0Z.

O to více překvapilo radioamatérský svět prohlášení nově se vytvořivší skupiny "opozičníků" pod trefným názvem Rebel Group. Rebely vede Dom, 3Z9X a mluví k veřejnosti bez servítků  (používám část překladu Števa OM3JW z IDXP 1328):

... Ale ak sa nedokážete vyšplhať asi 30m v 45 stupňovom stúpaní, tak radšej zostaňte doma. Môj projekt nepotrebuje vrtuľník, nepotrebuje Šerpov, kuchárov, hostiteľov, bary s pijatikou alebo vyhrievané záchody. Chcem zopakovať Bouvet za podmienok ktoré vládli pri prevádzke v roku 2001. Rozpočet pre túto expedíciu je len 1/10 z rozpočtu 3Y0Z a bude rozdelený na šesť operátorov....

Dovedu si představit členy týmu 3Y0Z při četbě výše citovaných řádků. Dom přestřelil, protože bary s pijatikou určitě nebudou součástí expedice. Pokud by tomu tak bylo, není zaručeno minimum 100.000 QSO !

Ještě poznámka: o účast v 3Y0Z měl zájem i Paul Ewing,N6PSE s částí Intrepid Group.

Ale... pánové nejspíše na sebe nevraží, nebyl zájem. N6PSE se po neúspěchu s P5 na dlouho odmlčel a je to škoda. Byl vždy ohromným přínosem od roku 2010, kdy prvně dal o sobě vědět s týmem v Kurdistánu, jako YI9PSE. Dokonce se pokoušeli prosadit Kurdistán jako novou zemi DXCC. Marnost nad marnost. Máme sice Mount Athos, Scarborough Reef a plno dalších rarit. Kurdistán má svou autonomní vládu, parlament, své etnikum (které se tolik snažil vyvraždit Sadám Husain).

Jedno je jisté, Bouvet je pro radioamatéry atraktivní.  A pokud bude jakákoli expedice úspěšná, zdaleka neuspokojí davy čekajících v éteru. Pokud Dom, 3Z9DX sežene šest statečných mužů do tvrdých podmínek na vzdáleném ostrůvku o výměře pouhých 49 km a k tomu s 93 % ledovců, stane se slavným. Nejsem přesvědčen, že jejich expedice, se kterou se počítá v I.Q.2017, bude mít náklady pouhé jedné desetiny 3Y0Z. Ale nechme se překvapit.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 411011
Měsíc: 11167
Den: 368