Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo je nejdostupnější ?

16. 1. 2017

Odkaz IDXP 1328 (OM3JW) na CLUB LOG, pokud jde o současné nejžádanější země DXCC, vyvolává otázku, kde lze očekávat v nejbližší době expedici. K datu 16.1.2017 vypadá pořadí TOP 10 takto:

 

1. P5 KLDR (Severní Korea)
2. 3Y / B Bouvetův ostrov
3. FT5 / W CROZET ISLAND
4. KH1 BAKER & HOWLAND 
5. BS7H SCARBOROUGH REEF
6. CE0X San Felix 
7. BV9P Pratas
8. KH3 JOHNSTON ISLAND
9. VK0M MACQUARIE ISLAND
10. KH7K Kure ISLAND

 

Zatím víme, že předběžně v březnu roku 2016 oznámil Hrane YT1AD výjezd (1.IX.-14.IX.2017) na Baker Island, KH1 s tím, že mezi účastníky by měli být (?) N6PSE,K3LP,UA4HOX (mimo jiné). Pro YT1AD jde o srdeční záležitost, protože v roce 2002 vedl mezinárodní expedici K1B a tak by mohl letos v září oslavit 15-ti leté jubileum. Jak situace vypadá, expedice je pořád ve stadiu jednání o vydání povolení k vysílání ( zřejmě NATIONAL WILDLIFE REFUGE ASOCIATION-obvyklá hlavní brzda pro vysílání ze vzácných ostrovů ve správě USA).

Předchozí článek pojednává o ostrovu Bouvet 3Y0/B, kde je základní otázkou, jakou sumu žadatelé o vysílání shromáždí. Minimální pobyt na nehostinném ostrůvku se jeví v délce 1 měsíce, což zdaleka neuspokojí početnou obec radioamatérů.

Zdánlivě jednoduchý se zdá výjezd na převážně armádou obydlený ostrov Pratas, BV9P. Snadná dostupnost, přiměřené klimatické podmínky, ale hlavní slovo zde bude mít hlavní velení čínské armády. Z toho vyplývá, že jednání by měli vést zkušení, diplomaticky protřelí lidé s jasnou představou cíle expedice.

"Kočkování" mezi Čínou a Filipínami je sice pro nezasvěcené legrační, ale je třeba si uvědomit, že to bylo filipínské námořnictvo, které přinutilo v r.1997 po třech dnech vysílání k okamžitému QRT. Z call (BS7H) pro Scarborough Reef vyplývá, že ARRL jako vydavatel diplomu DXCC jasně deklaruje právo Číny k tomuto ostrovu. Praxe je však trochu jiná, diplomacii Číny tento problém zřejmě nezajímá a dává druhé straně (reprezentované armádou) volnou ruku. Expedice z r.2007, organizovaná W6RGG za spoluúčasti čínských radioamatérů byla sice úspěšná, ale ne tolik jak se očekávalo. Proto je BS7H na 5.místě. Že by šlo o pohostinné QTH, to se nedá říci. Na několika šutrech se zbudují provizoria pro vysílání. Řekl bych, že operátoři musí být masochisté, vycvičení k obrovskému sebetrýznění. Podívejte se na tomto webu na fotografii totálně zničeného Marttiho, OH2BH (který již něco ve světě zažil) ta mluví za vše. A ještě počasí. Musí být dlouhodobě klidné, vzbouřená hladina může všechny smést nenávratně do míst, kde to může znamenat konec jejich života. Stojí to vše za "maličkost", aby BS7H byla zemí DXCC ?

Problém problémů je Severní Korea, P5. OH2BH uspěl částečně proto, že tam prováděl pro delegáty komunistického sjezdu reprezentační vysílání. I QSL tomu odpovídá, vše v duchu neblahých tradic dynastie zakladatele Kim Ir Sena (podobně se zavděčil i Dom 3Z9DX). Současný vůdce Kim Čong Un není zřejmě tím pravým. Vede zemi s hladomory "k světlým zítřkům". Jeho zásluhou je vybudován obrovský byrokratický aparát, přes který se dostat k povolovací listině, potvrzující možnost vysílání v trvání alespoň jednoho měsíce pro více-členný tým operátorů je zřejmě skoro nemožné. Američané nemají šanci (své o tom ví z P5 zničený Paul, N6PSE), pokud svou žádost nedoloží pořádným balíkem $$$. Vyhlásila-li by se tipovací soutěž, osobně bych byl pro Dymu, RA9USU. Mluví za něj jemenská Sokotra. Na zbraně by možná Korejci ze Severu slyšeli.

Crozet Island, FT5/W - nehostinné QTH, ale přístupnější než Bouvet. Šanci by mohl mít Bob, K4UEE, který si něco podobného vyzkoušel na jaře roku 2014, co by šéf FT5ZM na Amsterdam Isl. Na QSL fotografii vedle něj stojí již tehdy rýsující se parta plánované expedice 3Y0Z. Nemůžeme pominout, ani senzační partu FT4JA, která tak mile  v roce 2016 překvapila.

Macquarie Island, VK0M je znám tím, že na ostrově  n i k d y  nepůsobila klasická expedice. Austrálie přestává financovat meteorologickou stanici, ale to nic nemění na vybudované základně, která disponuje nepochybně vším, co potřebuje vědec (či radioamatér) k dlouhodobému pobytu.Domnívám se, že hlavním favoritem na expedici je Cordell Expeditions, založená v r.1977 shromažďující vědecké pracovníky, včetně radioamatérů. Šéfem je Dr.Robert Schmieder, KK6EK. Procestoval toho hodně a vedl tyto expedice ze současného žebříčku TOP 10: San Felix, Kure,Clipperton, Heard . Vybírá si  parťáky obdobně zaměřené. Podíváte-li se na web VK0EK, jeho tým - vědečtí pracovníci tvořili většinu. Odborné publikace jimi vydané přesahují číslo 1000. Cordell Exp. jde na věc chytře. Osloví obdobně zaměřené vědecké instituce, kde jim nabídne domluvený počet míst pro vědecké pracovníky za podmínky spravedlivého spolufinancování.

San Felix,CE0X má své plusy i mínusy. Je zde armádou vybudovaná přistávací a vzletová dráha. Bohužel neudržovaná, ostrov je neobydlený a bez pitné vody. Překlad ze španělštiny nazývá souostroví jako ostrovy neštěstí. Získat povolení k vysílání by neměl být problém. Náklady expedice zvedne letecká přeprava. Rizikové může být počasí.

Na závěr si nechám 2 entity, které předala US-ARMY již zmíněné instituci National Wildlife Refuge  Asociation, což je slušně řečeno tvrdý povolovací orgán, proslulý svými někdy neuvěřitelnými požadavky (zejména na krátkodobě budovaný anténní systém pro danou expedici). Jde o byrokratickou instituci, se kterou mají své zkušenosti zejména Američané. Tak tedy: musí jít o radioamatéry flegmatické, něco jako diplomaté, asertivní, kteří přicházejí k jednání s tváří profesionálních hráčů pokeru. Ti mohou uspět, tak jako uspěl KK6EK na Kure, kdy získal pro tým povolení jako K7C. Kure atol je plochý a lecos použitelného od armády tam ještě podle fotografií zůstalo.

A zbývá Johnston Island, KH3. Na QSL AH3D vypadá jako ostrůvek snů, kdy bylo přáním vojáčků US ARMY prožít tam základní službu v ráji.

ah3d.jpg

Armáda odešla, ostrov pustne, málo zastoupené flora a fauna jsou v klidu, bez zásahu lidského činitele (a ještě k tomu radioamatérů). Není tam ale pitná voda. Runway jistě nebude v takovém stavu jako za pobytu 300 vojáků a 1000 civilních zaměstnanců. Záporem je, že období sucha jasně převažuje nad obdobím dešťů. Právě kvůli  těmto negativním stránkám se KH3 udržuje v TOP 10.

Nechme se překvapit, jak ovlivní stav TOP 10 DXCC rok 2017.

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish

Fotoalbum


Poslední fotografie


HF Propagation


select language
Archiv

Kalendář
<< červen / 2019 >>

Statistiky

Online: 4
Celkem: 411010
Měsíc: 11167
Den: 367