Jdi na obsah Jdi na menu
 


TUBA SKINNY

10. 9. 2017

Nedávno jsem si přečetl povídání s Ivanem Mládkem, který mezi řečí prohodil, že se mu nyní líbí skupina z New Orleans, města tradičního jazzu nazvaná Tuba Skinny. Jak je to nyní zvykem přešel jsem na You Tube a nestačil se divit (za předpokladu, že jste fanda starého dobrého dixielandu). Skupina devíti muzikantů (z toho 2 ženy) nedbale oblečena hraje na nástroje, které vesměs vypadají, že jsou z frcu (první, mylný dojem) s různými pokrývkami hlavy,  a hraje mou milovanou muziku. Jsou kdesi na konci kolonády v amerických Františkových Lázních, pár sedících diváků, další chodí okolo, občas tancující pár, který si to užívá, ale oni hrají na plné pecky !

Co říká wikipédie ?

Tuba Skinny, která vznikla v roce 2009, se neustále vyvíjela z volné sbírky hudebníků z ulice do pevného souboru, který byl zaměřen na to, aby tradiční jazz New Orleansu zvládl publikum v: USA,Mexiku,Austrálii,Švédsku,Itálii,Francii,Švýcarsku,Španělsku. Vycházejí z široké škály hudebních vlivů - od duchů woo-doo až po blues v období deprese, od ragtime po tradiční jazz - jejich zvuk evokuje bohaté hudební dědictví jejich New Orleans domova. Kapela získala loajální pokračování v jejich výrazném zvuku, jejich odhodlání oživit dlouho ztracené písně a jejich barnstorming v živé představení...

A tak se dívám na zpěvačku Eriku Lewis, zpočátku si myslím, že je totálně mimo (že by drogy?).Sedne si na buben, v ruce 2 paličky, pokyvuje hlavou. Najednou popadne mikrofon a zazní ten správný "ječák". Teď vím proč tam je. Druhý zpěvák je kytarista s bekovkou New Orleans,Greg Sherman a zpívá (promiňte mi ten výraz),krásnou "užvejkanou" americkou verzí anglického jazyka. Vedle hraje na valchu s činelkami dole (jako od babičky-ta bez činelek) Robin Rapuzzi.

První zleva je obvykle klarinetista a saxofonista  Craig Flory, mění si obyčejně apartní slaměné kloboučky. A pak sympťačka Shaye Cohn hrající nejen na cornet s tlumítkem, ale v kavárnách i na piáno, vypálí to, když je třeba na trombon a umí na housle. Na trombon jinak hraje Barnabus Jones. Hlavní postava je Tod Burdick s tubou. Vedle něj Jason Lawrence s 6-ti strunným banjem. S druhou kytarou je Max Bien-Cohn, občas v kvádru bezdomovce.

Hrají ve Francouzské čtvrti, zejména na ulici, občas jim někdo hodí pár dolarů do krabice s CD a vinylovými LP. Dovedu si představit, že na Karlově mostě by bylo narváno a money by se sypaly.

Že jsou výteční o tom svědčí cena za nejlepší album tradičního jazzu v roce 2014 za album Owl Call Blues.

Na You Tube jsem viděl jejich "Svaté, když pochodují" bubeníka jim dělal černý Bobby, který šel náhodou okolo a sklidil velký potlesk na konci. Zamával pendrekem a šel dál...

Takže: milý Ivane Mládku, moc děkuji za typ. Ta parta z ulice je super ! Pojedete-li do USA a také do New Orleansu, podívejte se na www.tubaskinny.com, kde mají čerstvý program, kde hrají. Jejich adresa je: 618 Frenchsman,New Orleans,,LA, USA.